Minik Aylan’ın Karükatürü Charlie Hebdo’nun Kapağında

Charlie Hebdo, son sayısında Aylan Kurdi’nin karikatürüne yer verdi.

şşşş
Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, son sayısında minik bedeni Bodrum sahiline vuran Aylan Kurdi kapağıyla okur karşısına çıktı.

Aylan’ın dünyayı yerinden oynatan fotoğrafının resmedildiği karikatürde, ‘Mülteciler hoşgeldi’ başlığının altında, ‘Amacına çok yakın…’ yazısıyla birlikte MacDonald’s promosyonlarında kullanılan palyaçonun yer aldığı reklam tabelası üzerinde ‘Promosyon! 1 çocuk menusu fiyatına 2 menu’ ilanını gösteren çizim yer alıyor.

Derginin iç sayfalarında yayınlanan başka bir karikatürde ise, boğulan çocuğun yanında Hazreti İsa suyun üzerinde yürüken gösteriliyor. Karikatür’ün altında ise: “Avrupa’nın Hristiyan olduğunun kanıtı. Hristiyanlar su üstine yürüyebilir, Müslüman çocuklar batar” yazısı yer alıyor.

Karikatürler, sosyal medyada kimi kullanıcılar tarafından, ‘Aylan’ın yergisel bir karikatürde kullanılmasının kırıcı olduğu’ gerekçesiyle eleştirilirken Ouilliam adlı düşünce kuruluşunun kurucusu Maajid Nawaz karikatürleri savundu.

Nawaz, karikatürlere gelen eleştirilere karşı, “Beğeniler her zaman kişiden kişiye değişir. Bu karikatürler, bizim mülteci karşıtlığımızı yargılıyor. McDonald’s imajı ise; yaşadığımız bu zamanımızın en kötü insanlık trajedilerinden birinin ardından Avrupa’nın kalpsiz tüketim kültürüne yapılan bir eleştiridir. Müslümanlar boğulurken su üstünde yürüyen İsa karikatürü ise Hristiyanların ‘sevgi’ konusundaki ikiyüzlülüğünün eleştirisidir” yorumunu yaptı. Dost Müslümanlar, herkes, her şey, her zaman bize karşı değil. Fakat öyle olduklarını varsayarak böyle davranmaya devam edersek olacaklar” yorumunu yaptı.

Derginin son sayısında yer alan Aylan Kurdi karikatürlerini 8 ay önce Paris’te derginin bürosuna yapılan ve 12 kişinin öldüğü saldırıdan yaralı olarak kurtulan Laurent “Riss” Sourisseau çizdi. (The Indipendent)

hhhh

 

 

10 Comments