MİT Tırları Haberi Paris’teki IŞİD Zirvesinde

Cumhuriyet gazetesinin Türkiye’de gündemDışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında Fransız Canal Plus muhabiri Türkiye’yi sarsan “MİT tırları” haberini gündeme getirerek, “Başından beri IŞİD’e karşı ortak mücadeleden söz ettiniz. Ama bir Türk gazetesi, Suriye sınırında Türk istihbaratının IŞİD’e silah sevkiyatına ilişkin görüntüler yayınladı. Müttefikiniz ile bu konuyu görüştünüz mü?” sorusunu yöneltti.

Soruya ilk yanıtı veren Laurent Fabius, “Türk Dışişleri Bakanı da toplantıda vardı. Sorular soruldu. Türk bakan kendisi açıklama yaptı. Ama Fransa’ya gelince rakibimiz olan Daeş’e silah dağıtımı gibi bir şey söz konusu değildir ya da herhangi bir terörist örgüte silah sevki söz konusu olamaz” dedi. Fabius, “Belki bu konuda Amerikalı meslektaşım bir şeyler eklemek ister” diyerek topu John Kerry’nin yerine toplantıda ABD’yi temsil eden Antony Blinken’e attı.

Blinken: “Daha çok çalışmamız gerekir”

Blinken de, “Ben de bunun tersini söyleyemem. Bugün ne üzerinde yoğunlaştık, Türkiye de dahil hep birlikte, yabancı savaşçılar ve mühimmat geçişini engellemek için birlikte çalışma kararı aldık. Bunların Türkiye’den Suriye’ye, Suriye’den de Irak’a geçişini engellemek operasyonun kritik unsurlarıdır. Ve sanırım bu konuda bugün gerçekten çaba gösterdik. Ama açıkçası daha çok çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.

Arap medyasına çalışan bir gazeteci de, “Türkiye sınırından Suriye ve Irak’a geçen teröristler ve sınır güvenliği konusu ele alındı mı” diyerek yeniden Türkiye sorusu yöneltti. Bu soruya yanıt veren Irak Başbakanı Haydar El Abadi de, sınırdan yabancı savaşçı geçişlerinin durdurulması için kesin önlemler alınması gerektiğini dile getirdi. El Abadi, Irak ordusunun IŞİD’e karşı savaşmakta kararlı olduğunu dile getirerek, Batı ülkelerinden daha çok asker ve silah desteği gelmesi gerektiğini belirtti.

Yabancı savaşçılar sorunu

Basın toplantısında söz alan Irak Başbakanı El Abadi, Irak’ta Iraklılar’ın değil buraya yurtdışından sızan yabancıların IŞİD saflarında kendileriyle çarpıştığına dikkat çekerek, “Daeş sadece Irak için değil, bütün bölge ve hatta dünya için bir tehlikedir. Daeş’e karşı Irak güçleri daha fazla desteklenmelidir.Daeş psikolojik savaşı çok iyi götürüyor. Bu alanda da bize destek verilmelidir. Daeş Iraklılar’dan oluşmuyor. Dünyanın dört tarafından gelen yabancılar Daeş için savaşıyor. O nedenle de her ülke kendi vatandaşlarının akmasını engellemeli” diye konuştu.

Fabius ise, Irak hükümetine desteklerinin sürdüğünü ancak Irak’taki Sünni ve Şii toplulukların birleşmesini sağlamaları gerektiğini hatırlattı. Fabius, “Daeş ile mücadelede ilerleme var ama bunun uzun soluklu bir mücadele olduğunun da farkındayız. Irak Daeş karşısında, bir askeri ve politik vizyon etrafında birleşmeli” dedi.

Aynı strateji ile yola devam

Paris’te operasyona katılan 24 koalisyon ülkesi temsilcisi, Irak ve Suriye’de IŞİD’in durdurulması için uygulanan politikayı gözden geçirdi. Bir taraftan askeri ve politik olarak ciddi zayıflık gösteren Irak Hükümeti’nin güçlendirilmesi, diğer taraftan da başarısızlığın nedenleri ve yeni stratejiler masaya yatırıldı. Ancak Fabius ve Blinken’in toplantı sonunda açıkladığı gibi koalisyon güçleri IŞİD ile mücadele için havadan vurmaya ve Irak ordusu ile Irak’taki peşmergelerin desteklenmesine devam edecek.

Blinken bu kararı açıklarken, koalisyon güçlerinin strateji değiştirmesine gerek olmadığını, mevcut stratejinin güçlendirileceğini ve Irak’a daha fazla silah desteği sağlanacağını dile getirdi. Blinken, “Mücadele uzun ama eğer kararlılık ve birlik içinde olursak kazanacağız. Daeş’e militan ve finansman akışını kesmeliyiz” diye konuştu.

Fakat birçok uzman, Fransa dahil tüm koalisyon güçlerinin bölgede önemli başarısızlığa uğrayan stratejilerinin değiştirilmesi gerektiği konusunda ısrar ediyor. RFI’ye konuşan Fransa Stratejik Analizler Enstitüsü (IFAS) uzmanı David Rigoulet-Roze “Artık bazı tıkanıklıkları gözönünde bulundurmak lazım. Açıkça görülüyor ki, sadece havadan bombardıman ile ilerleme sağlanamıyor. Bu durumda başka olasılıklar mutlaka göz önününde tutulmalı. Irak’ta doğrudan IŞİD ile mücadeleye katılan İran da koalisyonla hareket ediyor. Bu da İran’ı düşman ilan eden koalisyonun çelişkide olduğunu gösteriyor. Bütün bunlar operasyonun başarısını engelliyor” diyor.

VOA

14 Comments

 • Todd Snively Reply

  08 January 2020 at 07:33

  It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 • verthilertva Reply

  01 March 2020 at 00:30

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 • https://dlugi-faktury.pl/ Reply

  10 March 2020 at 19:23

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/mit-tirlari-haberi-paristeki-isid-zirvesinde/ […]

 • bicester to london bus Reply

  31 May 2020 at 08:01

  … [Trackback]

  […] Read More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/mit-tirlari-haberi-paristeki-isid-zirvesinde/ […]

 • does posting links online make money Reply

  04 August 2020 at 12:47

  Cool site

 • maha pharma steroid Reply

  17 August 2020 at 14:08

  … [Trackback]

  […] Read More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/mit-tirlari-haberi-paristeki-isid-zirvesinde/ […]

 • imitation rolex watches Reply

  23 August 2020 at 00:46

  … [Trackback]

  […] There you can find 45975 more Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/mit-tirlari-haberi-paristeki-isid-zirvesinde/ […]

 • Eddie Frenay Reply

  07 September 2020 at 20:33

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/mit-tirlari-haberi-paristeki-isid-zirvesinde/ […]

 • surfa på denna webbplats Reply

  09 September 2020 at 18:32

  … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: istanbulpost.com.tr/mit-tirlari-haberi-paristeki-isid-zirvesinde/ […]

 • 먹튀검증 Reply

  11 September 2020 at 15:15

  … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/mit-tirlari-haberi-paristeki-isid-zirvesinde/ […]

 • click here Reply

  14 September 2020 at 19:12

  … [Trackback]

  […] Find More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/mit-tirlari-haberi-paristeki-isid-zirvesinde/ […]

 • https://eatverts.com Reply

  22 September 2020 at 03:19

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/mit-tirlari-haberi-paristeki-isid-zirvesinde/ […]

 • sex doll photos Reply

  25 September 2020 at 14:37

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/mit-tirlari-haberi-paristeki-isid-zirvesinde/ […]

 • blazing trader Reply

  30 September 2020 at 20:45

  … [Trackback]

  […] Read More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/mit-tirlari-haberi-paristeki-isid-zirvesinde/ […]

Leave a Comment