Mitsubish Ürün Başkanı Kalite Skandalının Ardından İstifa Ediyor

Mitsubishi Materials Corp. Pazartesi günü yaptığı açıklamada,  Başkan Akira Takeuchi’nin  ürün kalitesi skandalından dolayı istifa edeceğini söyledi.

Başkan Yardımcısı Naoki Ono, 61, 22 Haziran’da genel hissedarlar toplantısı sonrasından sonra, 63 yaşındaki Takeuchi’nin yerini alacak.

Karar geçtiğimiz hafta ürün kalitesinde hatalarını kabul ettikten sonra geldi.

Açıklamaya göre, Takeuchi, yönetim ekibini kalite ile ilgili sorunların yönetim sorumluluğunu açıklığa kavuşturmak ve yönetim kurulu tarafından grubun kurumsal yönetim yapısını güçlendirmek için çalışacak şekilde yeniden düzenlemeye karar verdiğini söyledi.

Ancak gözlemciler, yönetim ekibindeki devam eden katılımının eleştirilebileceğini söyledi.

Cuma günü, Mitsubishi Materials, Kagawa‘daki rafinerinin, yeterli kalite kontrolleri yapmadan Japon Endüstriyel Standartlarını karşılayan kriterlerin, yerine getirilmediğini belirtti ve bunu ortaya çıkan bir dizi kalite veri manipülasyonu izledi.

Mart ayında, Mitsubishi Materials skandalıyla ilgili, bir soruşturma raporu yayınladı ve önleyici tedbirler alındı.

Takeuchi, üç ay boyunca hiçbir ödeme almayı da reddetti.

Suistimal geçen hafta ortaya çıktı. Mitsubishi Materials Kıdemli Yönetici Kurulu Başkanı Yasunobu Suzuki ve Müdür Tetsuro Sakai, Temmuz kadar üç ay boyunca sırasıyla ücretlerini yüzde 30 ve  10’nunu  iade edecek, söz konusu rafinerinin başkanı Koji Ikezawa, Cuma günü görevden alınacak.

33 Comments