Mogherini: İran “Anlaşma”sının Alternatifi Yok

 ABD’nin İran’la nükleer anlaşmadançekilmesini müteakip, Tahran’a karşı benzeri görülmemiş yaptırımlarından sonra, AB dış politika şefi Mogherini, Pazartesi günü,İran’la yapılan  “nükleer anlaşma” nın alternatifinin olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği dış politika sorumlusu Federica Mogherini: “ABD Dışişleri Bakanı, Pompeo‘nun konuşmasına atıfta bulunarak,  “JCPOA‘dan (nükleer anlaşma) uzaklaşmak bölgede nükleer silahların yayılması tehdidinden kurtulmasını nasıl sağlayabilir?” Dedi.

Anlaşmanın resmi olarak bilindiği gibi, Ortak Kapsamlı Eylem Planına “alternatifinin olmadığını” vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump, bu ayın başlarında, ülkesinin Temmuz 2015’te Tahran ile büyük dünya güçleri arasında imzalanan dönüm noktası anlaşmasından çekileceğini duyurdu.

Trump, Brüksel ve diğerlerinin zorlu stratejisini desteklemesini ve yeni bir anlaşmaya varmasını istiyor.

Pompeo, “İran’ın , Ortadoğu’ya hâkim olması bir kez daha dert olmayacak” dedi ve Washington’dan Tahrana 12 maddelik “yeni anlaşma” ya uymasını istedi.

Mogherini ise, ABD’yi, Barack Obama’nın altında imzası bulunan  anlaşmanın bir parçası olarak taahhütlerini sürdürmesini istedi.

Mogherini, “JCPOA, on yıldan uzun süredir karmaşık ve hassas müzakerelerin sonucudur.” Dedi.

“Bu anlaşma, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan uluslararası topluluğa aittir. Uluslararası toplum, iki yıldan fazla bir süre önce yaptıkları taahhütleri sürdürmelerini beklenmektedir.”

ABD’nin cezalandırıcı tedbirlerinin yeniden tesis edilmesi, Avrupalı ​​şirketleri, İran’a yatırım yapmak veya ABD ile ticaret yapmak arasında seçim yapmaya zorlayacak.

AB, Washington’un katılımı olmasa bile, İran’ı 2015 anlaşmasına sadık kalması için ikna etmeye çalışıyor.

 

20 Comments