Moldova AB Ortaklık Anlaşması’nı Onayladı

101212newshubgmtseg1_512x288Moldova ile AB arsındaki ortaklık anlaşması, Moldova Parlamentosu’nda bugün gerçekleştirilen özel oturumda onaylandı.

Oylamaya katılan milletvekillerinden 59’u anlaşmanın onaylanması yönünde oy kullanırken, 4 milletvekili ise karşı yönde oy kullandı.
Söz konusu anlaşmayı protesto eden Moldova Komünist Partisi’ne ve Diriliş Partisi’ne mensup 38 milletvekili, oylama yapıldığı esnada meclis salonunu terk etti.
Oylama öncesinde söz alan anlaşma yanlısı milletvekilleri, AB Ortaklık Anlaşması’nın Rusya ile mevcut ilişkilere ve BDT ülkeleri ile olan karşılıklı işbirliğine zarar vermeyeceğinin altını çizdi.
Moldova Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti ve Başbakanı Yuri Lyanke de mecliste yaptıkları konuşmalarda, Moldova Hükümeti’nin AB üyeliği konusunda önünü net bir şekilde görmesinin gerekli olduğunun altını çizdiler.
Bilindiği üzere Moldova ile AB arasındaki ortaklık anlaşması, Litvanya’nın başkenti Vilniüs’te 29 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirilen AB Doğu Ortalığı Zirvesi’nde paraflanmış, geçtiğimiz 27 Haziran tarihinde de Brüksel’de düzenlenen törenle imzalanmıştı. Söz konusu anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için AB üyesi 28 üye ülkenin parlamentolarının yanı sıra, Avrupa Parlamentosu tarafından da onaylanması gerekiyor.

 

7 Comments