Moldova’yı da Rusya Korkusu Sardı!

ROMANIA NATIONAL DAYUkrayna’daki krizin ardından sıranın kendilerine geleceği korkusu yaşayan Moldovalılar, Rusya’nın bölgeye operasyon düzenlemesinden endişe ediyor

Gazeteci Vitalie Ciabanu, Moldovalı politikacıların ülkenin güvenliğini garanti altına almak için Batı ülkeleriyle müzakere etmesi gerektiğini savunuyor. Moldova’ya operasyon düzenlemek için isterse, örneğin ayrılıkçı güçleri kışkırtarak bahane yaratabileceğini belirtiyor.

Gagavuz Bölgesi

Moldova’nın güneyindeki özerk Gagavuz bölgesi de Rusya yanlısı bir tutum izliyor.Ocak ayında yapılan referandumda bölge halkının büyük bir çoğunluğu Rusya tarafından kurulan Gümrük Birliği’ne katılıma onay vermişti.

Moldova’nın şu anda ne Batı’ya ne de Doğu’ya yönelebildiğini belirten Sosyalist Parti Genel Başkanı Igor Dodon, “Bana göre tek uzlaşma yolu, bir federasyon oluşturmak“ diyor.

Avrupa Birliği de, bu kez daha çabuk hareket etmek istiyor. Moldova ile bir ortaklık anlaşması imzalanmasını gündemine alan Brüksel, Moldova’yı Rusya’nın etkisinden bu şekilde korumayı planlıyor.

3 Comments

 • automated regression testing Reply

  16 January 2021 at 18:22

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: istanbulpost.com.tr/moldovayi-da-korku-sardi/ […]

 • Mongoose Duplex manuals Reply

  20 January 2021 at 16:08

  … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/moldovayi-da-korku-sardi/ […]

 • ccv shop online Reply

  05 March 2021 at 16:09

  … [Trackback]

  […] Find More here on that Topic: istanbulpost.com.tr/moldovayi-da-korku-sardi/ […]

Leave a Comment