Mollalar Kızgın: Üç Gün Sonra Görürsünüz…

ABD Başkanı’ndan korkmadıklarını belirten dini lider Ali
Hamaney, İran İslam Devrimi’nin 38’inci yılında Trump’a yanıt vereceklerini söyledi.İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney, resmi internet sitesinden ABD’yi hedef alan açıklamalar yaptı.

Ordu komutanlarıyla buluşmasında Başkan Donald Trump’ın ABD’nin gerçek yüzünü gösterdiğini belirten Hamaney, Trump’tan korkmadıklarını vurguladı. Dini lider, “Hiçbir düşman İranlıları felç edemez” dedi.

Hamaney’in verdiği bilgiye göre, İran Trump’ın tehditlerine 10 Şubat’ta yanıt verecek. Üç gün sonra İran İslam Devrimi’nin 38’inci yılı kutlanacak.

İran’ın geçen hafta gerçekleşen balistik füze denemesi, Washington-Tahran hattında gerilimi bir anda yükselmişti.

Savaş dahil tüm seçeneklerin masada olduğunu belirten Başkan Donald Trump, göreve geldiği 20 Ocak’tan bu yana ilk resmi yaptırımları İran’a uygulamaya karar verdi. Şahıs ve şirketleri hedef alan yaptırımlar, geçen hafta resmen duyuruldu.

Trump, Barack Obama döneminde imzalanan nükleer anlaşmaya karşı çıkıyor. İran’ı dünyadaki bir numaralı ‘terörist devlet’ olarak tanımlayan ABD Başkanı, Twitter’dan “İran ateşle oynuyor. Başkan Obama’nın ‘kibarlığını’ takdir etmediler. Ben Obama gibi kibar olmayacağım!” diye yazdı.

İran ise, ABD’nin tehditlerine karşı ülkenin güneyindeki askeri tatbikatta yeni füzeler denedi.

6 Comments