“Monarşi Yasaklansın”

spain-2Binlerce İspanyol , monarşinin kaldırılması için Madrid sokaklarına döküldü. Kraliyet ailesinin lüks yaşam tarzı, krizle sarsılan İspanyollar’ın hedefi oldu.

İspanyollar Cumartesi düzenlenen eylemlerde, Kral Juan Carlos’un çekilmesi ve cumhuriyetin kurulması talebinde bulunuldu. “Kral şah mat”pankartlarıyla yürüyen İspanyollar, “İspanya yarın bir cumhuriyet olacak” dediler.

Eleştirmenler, Franco döneminden miras kalan monarşinin, yasadışı ilan edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Öte yandan 3 yıl içinde 8. ameliyatını olan Kral Carlos, tahttan çekileceği iddialarını yalanladı.
Kraliyet ailesi, son yıllarda halkın gözünde güvenini yitirmesine neden olan bir dizi skandalla sarsıldı. Geçtiğimiz yıl tüm İspanya krizle sarsılır ve işsizlik oranı %26’ya çıkmışken, Kral Carlos pahalı bir gezide filden düşmüş ve ayağını kırmıştı. Kralın oğlu Inaki Urdangarin ise, milyonlarca avroyu zimmetine geçirmekle yargılandı. Eşi Prenses Cristina ve çocukları ise, yolsuzluk skandalı sonrasında gözlerden uzaklaşmak için Ağustos ayında İsviçre’ye taşınmış ancak yine yüksek maliyetli yaşamları konu olmuştu.

Yapılan araştırmalarda, monarşinin İspanya’daki popülaritesinin %36.8’ini yitirdiği belirtiliyor.

34 Comments