Moskova, Rusya-NATO Konseyi’ni Acil Toplantıya Çağırdı!


NATORusya’nın NATO Daimi Temsilcisi Aleksandr Gruşko, Ukrayna’nın güneydoğusundaki durum nedeniyle Rusya-NATO Konseyi’ni acil toplantıya çağırdıklarını açıkladı. Diplomat, toplantının bir an önce yapılması gerektiğini düşündüklerini belirtti.

RIA Novosti’nin verdiği habere göre Gruşko, “Rusya-NATO Konseyi’nin acil toplantısının yapılması fikri bize ait. Öncelikle, gayrimeşru Kiev yönetiminin ordu ve ağır silahlar kullanarak suç niteliğinde cezalandırma operasyonunu yürüttüğü Ukrayna’nın güneydoğusundaki durumun kötüleşmesi nedeniyle böyle bir toplantı talep ettik. Durumun her geçen saat kötüleşmeye devam ettiği ve ölü sayısının arttığı bu koşullarda Rusya-NATO Konseyi toplantısının gelecek haftaya ertelenmeden bir an önce yapılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Rusya-NATO Konseyi toplantısının gelecek hafta yapılabileceğini açıklamıştı. RIA Novosti’ye konuşan ittifaktan bir kaynak, toplantının 27 Mayıs’ta bakanlar düzeyinde yapılması teklif edildiğini belirtmişti.

1 Comment