Mourinho Finansal Fair Play′den Şikayetçi!

Jose_Mourinho_2568641bİngiltere Premier Lig ekiplerinden Chelsea′nin Portekizli teknik direktörü Jose Mourinho, UEFA′nın uyguladığı Finansal Fair Play (FFP) cezalarının yetersiz olduğunu söyledi. İngiliz basınına açıklamalarda bulunan Mourinho, FFP kuralları gereği ekonomik kriterlere uymayan kulüplere UEFA tarafından uygulanan yaptırımların caydırıcı olması gerektiğini savundu.

UEFA’nın para cezası ve Avrupa maçlarındaki kadro kısıtlaması yaptırımlarına değinen Portekizli teknik adam, “Bu cezaların yeterli olduğunu düşünmüyorum. Adil olan takımların puanlarının silinmesi, hatta şampiyonluklarının ellerinden alınmasıdır. Kupalar kazanırken sadece para cezası alırsanız yolunuza devam edebilirsiniz, bu caydırıcı olmaz. Avrupa kupaları kadronuzda bir ya da iki eksik oyuncu bulundurmanız da pek bir sorun teşkil etmez.

Ancak sezona -6 puanla başlamanız, Şampiyonlar Ligi’nden elenmeniz anlamına gelir ki, işte bu ciddi bir yaptırım” değerlendirmesinde bulundu. Mourinho, Chelsea’nin FFP kuralları neticesinde kaynaklarını akıllıca kullanıp harcamalarını düzene koyan bir kulüp haline geldiğini de sözlerine ekledi. 2012 ve 2013 yıllarında toplam 148,1 milyon sterlin zarar açıklayan Manchester City’ye UEFA tarafından 49 milyon sterlinlik transfer bütçesi kısıtlaması getirilmişti. UEFA organizasyonlarından elde edeceği gelirinde de kısıtlamaya gidilen Manchester ekibi ayrıca, diğer bir yaptırım gereği Şampiyonlar Ligi’ne 25 yerine 21 oyuncu bildirebilmişti. İngiltere Premier Lig’de şampiyonluk mücadelesi veren Manchester City ile Chelsea, yarın 5. hafta mücadelesinde karşı karşıya gelecek. – See more at:

2 Comments