Müslüman Bakan Yardımcısı Gazze Yüzünden İngiltere Kabinesinden İstifa Etti!

warsi-cameron_2250720bİngiltere Dışişleri Bakan yardımcılarından Barones Warsi hükümetin Gazze politikasını artık destekleyemeyeceğini söyleyerek kabinedeki görevinden istifa etti.

BBC Türkçe’nin haberine göre, İngiliz hükümetinin Gazze krizi konusunda izlediği politikanın “ahlaken savunulamaz” olduğunu kaydeden İngiltere Dışişleri Bakan yardımcılarından Barones Warsi, Twitter hesabından, görevini “derin üzüntü içinde” bıraktığını yazdı.

2007 yılında Barones ünvanı alan ve daha sonra Muhafazakar Parti’nin teşkilat sekreterliğine getirilen Lady Warsi (Sayeeda Hussain Warsi) 2010 yılında David Cameron başbakanlığında kurulan Muhafazakar-Liberal Demokrat koalisyon hükümetinde, “ilk Müslüman kadın kabine üyesi” olarak görev yapmıştı.

Lady Warsi 2012 yılında Dışişleri Bakanlığı içinde daha orta düzeyde bir göreve çekildi ve Dışişleri Bakanlığı bünyesinde inançlar ve farklı toplumsal gruplardan sorumlu bakan yardımcılığına getirildi.

Lady Warsi bugün Twitter’da “Bu sabah büyük üzüntü duyarak Başbakan’a yazdım ve istifamı sundum. Hükümetin #Gazze politikasını artık destekleyemem” mesajını yayınladı._67180248_67179965

Batı Yorkshire’da Dewsbury’de büyüyen Lady Warsi politikaya girmeden önce avukatlık yapıyordu.

Pakistan göçmeni bir ailenin beş kızından biri olan Lady Warsi, Leeds Üniversitesi’nden mezun oldu. Lady Warsi önce savcı olarak çalıştı, daha sonra kendi hukuk bürosunu kurdu.

‘Büyük rahatsızlık’
Lady Warsi’nin başbakana yolladığı istifa mektubunda Gazze krizi konusunda hükümetin politikası “ahlaken savunulamaz, Britanya’nın ulusal çıkarlarına uygun değil ve uzun vadede uluslararası düzeyde ve içerde itibarımızı etkileyecek” bir çizgi diye tanımlandı.

2726916340İstifa eden bakan kararı vermenin kolay olmadığını, ama Dışişleri Bakanlığı içinde, “verilen kararlar hakkında büyük rahatsızlık” olduğunu da ekledi.

Lady Warsi, “Aldığım kararlar ve desteklediğim kararlar konusunda kendimle barışık olmam gerekir. Şu sırada hükümette kalmakla bunu yapabileceğimden emin değilim” dedi.

Koalisyon ortağı Liberal Demokratların lideri ve Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, “Gazze konusunda hükümet içinde farklı görüşler olduğu sır değil” dedi ve Lady Warsi’nin bu konuda kuvvetle inandığı görüşleri olduğunu kaydetti.

İşçi Partili milletvekillerinden Paul Flynn ise Twitter hesabından “Muhafazakarların Gazze katliamları konusundaki kötücül yanıltma, poz yapma ve çarpıtma bulutunun içinden dürüst ve gerçek bir ses çıktı. Bravo Barones Warsi” mesajını attı.

16 Comments