Müslüman Kız Çocuklarının Yüzme Dersinden Muaf Tutulmasına Red

yyyyyyyyyyyyyyyyDW’nin haberine göre Federal İdare Mahkemesi, Müslüman bir ailenin kız çocuklarının yüzme dersinden muaf tutulması talebini reddetti. Mahkeme, kız öğrencilerin derste ‘burkini’ giyebileceğine dikkat çekti

Leipzig’de bulunan Federal İdare Mahkemesi dinî gerekçelerle yüzme dersine katılmayı reddeden bir kız öğrencinin ailesinin başvurusu üzerine açılan davayı karara bağladı.

Mahkeme, sadece istisnai durumlarda öğrencilerin dinî nedenlerden ötürü bir dersten muaf tutulabileceğine hükmetti. Buna göre Müslüman bir kız öğrenci erkek öğrencilerle beraber yüzme dersine katılmak durumunda bırakılabilecek.

Frankfurt kentinde 11 yaşındaki Müslüman bir kız öğrenci yüzme dersine katılmadığı için beden eğitimi dersinden Alman eğitim sistemindeki en düşük not olan 6 almıştı. Öğrencinin ailesi kızlarının beden eğitimi dersinden muaf tutulması için mahkemeye başvurmuştu.

Mahkeme karara gerekçe olarak öğrencinin derslere ‘burkini’ olarak adlandırılan haşema giyerek katılmasının mümkün olmasını gösterdi. Dersteki diğer mayolu erkek öğrenciler konusunda ise erkeklerin yaz aylarında okul dışında da üstü çıplak olarak dolaştığı ve okulun “toplumsal gerçeklerin” üstünü kapatamayacağı ifade edildi.

Kara büyü gerekçesine de ret

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde 7’nci sınıfa giden öğrencilerin Almanca dersinde Ottfried Preussler’in “Krabat” adlı kitap ve filminin kullanılmasına, içinde kara büyü yöntemleri geçtiği için Yehova Şahidi bir aileden itiraz gelmişti. Federal İdare Mahkemesi bu olayda da okulun eğitimde dinî açıdan tarafsız olma zorunluluğunu çiğnemediğine hükmetmişti.

Leipzigli yargıçlar okulların dinin tabulaştırılması karşısında taviz vermemesi gerektiğini ifade etti.

1 Comment