Musul’dan Akın Akın İnsan Kaçıyor Kurtuluşun Bedeli 6 Bin Dolar

musssIŞİD’in işgali altındak Musul’dan hergün yüzlerce kişi, halkın Türkiye ve Suriye üzerinden kaçak yollarla Kürt Bölgesi’ne sığınıyor.

Rûdaw’a konuşan Musul Merkez İlçe Kaymakamı Hüseyin Ali, günde ortalama 150 Musullu ailenin, IŞİD’den kurtulmak için farklı yollara başvurduğunu belirtti.

Hüseyin Ali, 3 kişilik bir ailenin Kürdistan Bölgesi’ne ulaşmasının 6 bin dolar tuttuğunu kaydetti.

Bazılarının 2500 dolarla araç kiralayarak Suriye’ye, ordanda kaçak yollarla Türkiye’ye geçtiğini söyleyen Ali, “Türkiye’de kalanlar olduğu gibi, oradan Kürdistan Bölgesi’ne giriş yapanlar da var. Bazıları da Avrupa’ya göç ediyor” dedi.

Musul halkının başvurduğu diğer yollara ilişkin olarak da Musul Kaymakamı şunları söyledi:

10 saat yürüyorlar

“Bazı aileler Kürdistan Bölgesi’nin güvenlik kurumlarının Arap şeyhleriyle vardığı mutabakat sonucu Peşmerge Güçleri’nin kontrol altındaki bölgelere geliyor. Oralardan da 10 saat yürüyerek Kürdistan Bölgesi’ne varıyor.”

Hüseyin Ali, bazı Musullular’ın da Havice’den 200 dolar karşılığında kaçak yollarla Kerkük’e geldiğini söyledi.

Kaymakam, Musul’da yaşayan 4 milyon 500 bin insanın yüzde 98’inin Arap olduğunu ve bir kısmının, Irak Ordusu’nun Ramadi ve Tikrit’e gerçekleştirdiği operasyondan sonra geldiğini söyledi.

Musul’un nüfusu IŞİD’den önce 3 milyon dolayındaydı.
IŞİD örgütünün halkın kaçışını önlemek için kent girişlerinde sıkı denetim uyguladığını aktaran Hüseyin Ali, “Geçtiğimiz günlerde örgüt mensupları 6 camide halkın IŞİD’in halifesine biat ettirerek silah vermiş. Karşı çınkanları ise öldürmüş” dedi.

Kürdistan Bölgesi için kefil şart

Rûdaw’a konuşan Duhok’un Zaho ilçesi polisinden bir kaynak, ordunun Tikrit’e yaptığı operasyondan sonra Türkiye üzerinden Kürdistan Bölgesi’ne sığınan Musullu Araplar’ın sayısının arttığını belirtti.

İsmini açıklanmasını istemeyen kaynak, “Türkiye üzerinden gelen Musullular’ın Kürdistan Bölgesi’ne girebilmesi için yerli kefil şartı aranıyor” dedi.

IŞİD örgütü Ninova vilayetinin merkezi Musul’u 11 Haziran 2014’ten beri işgal altında tutuyor.
Kaynak: Rudaw

2 Comments