Müzisyenin Öldürülmesiyle Yunanlılar Ayaklandı Polis Gaz kullandı


Yunanistan’da bir solcu müzisyenin Neo-Nazi partisi Altın Şafak’a üye olduğundan şüphelenilen bir kişi tarafından bıçaklanarak öldürüldü Bu cinayet ülke genelinde protestoların başlamasına neden oldu.Bazı kentlerde polis protestoculara karşı göz yaşartıcı gaz kullandı.

Altın Şafak destekçisi olduğu belirtilen 45 yaşındaki bir kişinin, 34 yaşındaki hip hop şarkıcısı Pavlos Fissas’ı öldürdüğünü itiraf ettiği belirtiliyor. Altın Şafak, son dönemde göçmenleri hedef alan bir dizi saldırıdan sorumlu tutuluyor.

Yunanistan Başbakan Yardımcısı Evangelos Venizelos, Altın Şafak’ın ‘suç örgütü ilan edilmesi gerektiğini söyledi.
Koalisyonun küçük ortağı Sosyalist Pasok Partisi Başkanı Venizelos, ‘Altın Şafak’ın önceliğinin şiddet olduğunu’ öne sürdü.
Yunan Katimerini gazetesine göre, Venizelos ve Başbakan Antonis Samaras, Altın Şafak’a karşı tüm hukuki yollara başvurulması konusunda uzlaşmaya vardı.

Altın Şafak saldırıyla ilgisi olduğu iddialarını reddetti. Partiden yapılan açıklamada, kendilerine suçlama yöneltenler için “Sefil ve acınası… Yalnızca utanmaz yalanları ve iftiraları nedeniyle değil aynı zamanda oy toplamak ve Yunan toplumunu bölmek için böyle trajik bir olayı siyasi amaçları için istismar ediyor olmalarından dolayı” dedi.

6 Comments