NATO: IŞİD’le Mücadele İçin Kara Gücü Gönderecek mi?

natoooIŞİD‘le mücadelede yerel güçlerin kuvvetlendirilmesi ihtiyacının altını çizen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İttifak’ın bölgeye kara kuvvetleri göndermesiyle ilgili olarak “Bu NATO müttefikleri veya koalisyonun gündeminde değil” dedi.
İsviçre’nin Tages-Anzeiger gazetesine konuşan Stoltenberg, IŞİD’le mücalede hakkında açıklamalarda bulundu. Stoltenber, “ABD’nin sınırlı sayıda özel harekat kuvveti bulunuyor. Fakat öncelik yerel kuvvetlerin güçlendirilmesi. Kolay değil fakat tek seçenek bu” ifadelerini kullandı.

‘BU SAVAŞI MÜSLÜMANLAR İÇİN DEVAM ETTİREMEYİZ’

Mücadelenin Batı ile İslam dünyası arasında değil, ‘radikalizm ve terörizm’ ile olduğunun altını çizen Stoltenberg, “Müslümanlar bu savaşta en ön saftalar. Mağdurların büyük kısmı Müslümanlar ve IŞİD’e karşı savaşanların çoğunluğu Müslümanlar. Biz bu savaşı onlar için devam ettiremeyiz” diye konuştu.
RUSYA İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ GERİLİMİN DÜŞÜRÜLMESİ ÖNEMLİ’

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rus savaş uçağının sınır ihlali yaptığı iddiası ile düşürülmesine de değindi. İttifak’ın Türkiye’nin hava savunmasını güçlendirmesine katkı sunabileceklerini açıklayan Stoltenberg, Noel’den önce Türkiye için bir önlem paketi hazırlanacağını belirtti. Moskova ile Ankara arasında yaşanan gerilimin düşürülmesinin önemini vurgulayan Stoltenberg, şunları söyledi:

“Şimdi gerilimin düşürülmesi ve gelecekte benzer kazaların engellenmesi için gerekli mekanizmaların geliştirilmesi önemli. Kuzeyden Akdeniz’e doğru Rus askeri varlığında önemli bir artış görüyoruz. Oralarda da Türkiye’de olan kazalara benzer olayları önlememiz lazım.”

1 Comment