NATO’dan Kırım Misillemesi!

bigABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kırım’ın Rusya’ya katılmasına yanıt olarak NATO’nun acilen sorumluluk alanının doğusundaki askeri varlığını artırdığını açıkladı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Biden, Romanya’nın başkenti Bükreş’te “Karpat Baharı” adlı ortak ABD-Romanya askeri tatbikat katılımcılarına yaptığı konuşmada, “Amerika ve NATO müttefiklerimiz, acilen NATO’nun doğu sınırlarında havada, karada ve denizde askeri varlığımızı artırdı” dedi.

ABD Deniz Kuvvetlerinin Truxton, Cook ve Taylor savaş gemilerinin bölgeyi ziyaret ettiğini ve F-16 uçaklarının katılımıyla Dacian Viper hava tatbikatlarının yapıldığını hatırlatan ABD Başkan Yardımcısı, “Önümüzdeki günlerde füze kruvazörü Vella Gulf dahil yeni gemiler, liman ziyaretini ve tatbikatları gerçekleştirmek için Karadeniz’e girecek” ifadesini kullandı.

Biden, “ABD, mart ayı ortalarından bu yana AWACS’a (NATO’nun havadan erken uyarı ve kontrol sistemi) destek için Polonya ve Romanya hava sahalarında yakıt ikmal uçuşlarını gerçekleştirdi. Deveselu’daki füze savunma tesisini zamanında açmaya hazırız” şeklinde konuştu.

Önümüzdeki NATO Zirvesi’ne doğru Karadeniz bölgesinde eylem planının hazır olacağını belirten Biden, “NATO’ya bu görevde yardım etmek için stratejik planlamaya ek personel ayırdık” dedi.

Rus askeri yetkililer, NATO’nun Avrupa’daki askeri faaliyetinde görülmemiş bir artış gözlemlendiğini bildirmişti.

5 Comments