NATO Türkiye’ye Hava Desteği İçin AWACS Casus Uçaklarını Gönderiyor

NATO Genel Sekreteri New NATO Secretary General Stoltenberg addresses a news conference in Brussels yaptığı açıklamada ittifak ülkelerinin Türkiye’nin hava savunmasını güçlendirmek için hazırlanan plan üzerinde anlaştığını söyledi. Stoltenberg, Türkiye’ye hangi askeri birimlerin gönderileceği konusunda henüz karar verilmesi gerektiğini ifade etti.

Rusya’nın Suriye’deki askeri müdahalesine değinmeyen Stoltenberg “Bölgedeki değişken durumu gözönüne alarak Türkiye için düşünülen güvenlik tedbirleri paketi üzerinde anlaşmaya vardık” diye konuştu.

Anlaşma kapsamında Türkiye’nin hava sahasını korumak üzere AWACS casus uçaklarının gönderilmesi ve Akdeniz’e NATO gemilerinin konuşlandırılması bekleniyor.

NATO diplomatları ve askeri uzmanları, ittifakın 24 Kasım’da yaşandığı gibi bir başka Rus savaş jetinin düşürülmesinin önüne geçmek amacıyla bu kararı aldığını belirtiyor.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg alınan kararı “Bu bize daha fazla farkındalık, daha fazla şeffaflık, tahmin edebilme sağlayacak, ayrıca bölgedeki durumun istikrar kazanmasına katkı sunacak ve gerilimi düşürecek” sözleriyle yorumladı.

7 Comments