NATO’ya Karşı Kızıl Ordu Cepheye Geri Dönüyor

kkkRusya Silahlı Kuvvetleri, NATO sınırındaki bölgelerde faaliyet gösteren Batı Askeri Bölgesi’nde efsanevi ‘6. Leningrad Kızıl Sancak Ordusu’nu yeniden kurdu.

Sputnik’in haberine göre; ‘6. Leningrad Kızıl Sancak Ordusu’nda Hava Kuvvetleri ile Hava Savunma Kuvvetleri’ne bağlı birlikler yer alıyor. Batı Askeri Bölgesi Sözcüsü Oleg Koçetkov’un yaptığı açıklamaya göre, ordunun yeniden kuruluş amacı, söz konusu kuvvetlerin, NATO’ya sınır bölgelerde Kara Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri ile yürüttüğü işbirliğini geliştirmesini sağlamak.

Ordu, 1942’de 2. Dünya Savaşı sırasında kurulmuş, 1949’da lağvedilmişti. 1998’de yeniden kurulan ordu, 2009’da bir kez daha dağıtılmış, yerine 1. Hava ve Hava Savunma Kuvvetleri Komutanlığı kurulmuştu.

Öte yandan Moskovskiy Komsomolets gazetesinin geçen hafta Rusya Genelkurmay Başkanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Moskova, Batı Askeri Bölgesi’nde yeni bir tank ordusu kurma kararı almıştı. Ülkenin en batısındaki Kaliningrad Bölgesi’ni de kapsayan bu bölgede 1 Aralık’a kadar kurulması planlanan yeni tank ordusunda, Rusya’nın ünlü Tamanskaya ve Kantemirovskaya tümenleri ile Sevastopol motorize ve tank tugayları da yer alacakr

33 Comments