“Nükleer” Zirvesinde Kriz: Kim Jong Un Geceliği 6000 Dolar Olan Otel Masrafını Kim Ödeyecek

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un Singapur’da ki nükleer silahsızlanma zirvesi için, bir geceliği  6000 dolardan fazla olan, beş yıldızlı bir ötelde kalacağı, ancak otel için para ödemek istemediği ortaya çıktı.

Zirveyi planlayan Amerikalı yetkililer, ABD’nin  yaptırımlardan dolayı  zirvenin masraflarını Amerika tarafından ödenmesi yasaklanmış.

Washington Post’un haberine göre, Nehir kenarında neoklasik bir otel olan Fullerton otelinin, Kim Jung Un’dan konaklama için  ödeme yapmasını isteyebileceği belirtildi.

Kim Jung , Kuzey Kore’nin nükleer silah geliştirme programına büyük yatırımlar yaptı ve ülkeyi mali açıdan zora sokarak 2018 PyeongChang Olimpiyatları sırasında kendisi için  2.6 milyon dolarlık seyahat  harcamaları yaparak. Güney Kore’de lüks konaklama talep ettiği belirtildi.

Tufts Üniversitesi‘nde bir Kore uzmanı olan Sung-Yoon Lee, “Kuzey Kore nükleer silahlar ve ICBM’ler kurabilir, ancak yabancı seyahat masraflarını ödemek için çok fakir olduklarını söyleyebiliriz” dedi.

Kim’in oteline ödeme yapmak için, Yabancı Varlıklar Kontrol Bürosunun, Hazine Bölümü’nün “yaptırımların uygulanabilirliğini geçici olarak askıya alma” yönündeki bir feragatı onaylaması gerekeceği bildirildi.

483 Comments