O Gazete MuhabirininTürkiye Girişine İzin Verilmedi

New York Times gazetesinin deneyimli muhabiri Rod Nordland’ın, Türkiye’ye girişine izin verilmedi. Salı günü Atatürk Havalimanı’na inen Nordland, açıklama yapılmaksızın sınır görevlileri tarafından kabul edilmeyip ingiltere’nin başkenti Londra’ya geri gönderildi.

sputniknews’in haberine g göre Nordland, ‘sınır polisinin kendisine adının İçişleri Bakanlığı’nın listesinde bulunduğunu ve girişine izin verilemeyeceğini söylediklerini’ aktardı. Polislerin bir sonraki uçağa bindirilerek ülkeden gönderileceğini aktardığını söyleyen Nordland, polislerin söz konusu yazıda neden kabul edilmediğine dair bir açıklama bulunmadığını aktardıklarını söyledi.

Avukat Orçun Çetinkaya, havalimanı polislerinin bir meslektaşına ‘ulusal güvenlik’ nedeniyle Nordland’ın kabul edilmediğini söylediklerini ifade etti. New York Times‘ın yönetici editörü Dean Baquet, durumu ‘hukuk dışı ve basın özgürlüğünü kırıcı’ olarak niteledi. Gazetenin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Danışmanı David McCraw de ilk kez bir New York Times muhabirinin Türkiye’ye girişine izin verilmediğini ifade etti.

6 Comments