O İsimden Şok İddia: Suudlar Esad’ı Devirmek İçin Türkiye’yle Gizlice Anlaştı

gggSuudi Arabistan’ın gizli belgelerini yayımlayıp ABD’nin Fransa cumhurbaşkanlarını dinlediğini ortaya çıkarmasıyla yeniden gündeme oturan WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, Riyad’ın Şam hükümetini devirmek için 2012’de Türkiye ve Katar ile gizli bir anlaşma yaptığını ileri sürdü.

 
Wikileaks’in haziran ortasında yayımladığı dosyada, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’nın ülkenin büyükelçilikleriyle yaptığı gizli yazışmalar da yer alıyordu.

 

Dosyada yer alan belgelerin detaylarını Rossiya 1 televizyonunda yayımlanan ‘Vesti nedeli’ adlı programda anlatan Assange şunları söyledi: ”Yayımlanan belgeler Suudi Arabistan’ın Suriye hükümetini devirmek için 2012’de Katar ve Türkiye ile gizli bir anlaşma yaptığını gösteriyor. ABD, Fransa ve İngiltere de buna katılmış.”
Assange ayrıca ‘ABD’nin müttefiklerinin Ortadoğu’da bir hayli bağımsız davranabildiğini’ de bir ‘köpek — sahip metaforu’ ile açıkladı: ”Suudi Arabistan’ı ABD’nin Ortadoğu’daki köpeği olarak görmeye alışmışız. Köpeği yönetenin insan olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bazen köpek o kadar büyüktür ki insanı peşinden sürükler.”
ABD’nin casusluk suçlarından aradığı Assange 3 yıldır İngiltere’deki Ekvador Büyükelçiliği’nde yaşıyor.

 

 

 

 

 

 

8 Comments