Obama 5 Milyon Kişiye Neyin Müjdesini Verdi?

26800901ABD’de yaklaşık 11 milyon kaçak göçmen bulunuyor. Büyük kısmı Latin Amerika kökenli kaçaklar on yıllardır ülkede yaşıyor. Obama, seçim kampanyasında göçmenlik yasasında reform sözü vermiş, ancak tasarı muhalefetin direnişi nedeniyle Kongre’den geçirilememişti. Obama, muhalefet engelini kanun hükmünde kararname çıkararak aşacağını duyurdu.

Yeni düzenlemeden yaklaşık 5 milyon dolayında kaçak yararlanacak. Obama, sınırların daha güvenli hale getirileceğini ve kalifiye personelin ülkeye girişinin de kolaylaştırılacağını açıkladı. ABD Başkanı, suça karışanların sınır dışı edileceğini, aile ve çocukların ise ABD’de kalmalarının sağlanacağını söyledi.

Muhalefetin bütçe tehdidi

Beyaz Saray, Obama’nın yasalar çerçevesinde hareket ettiğini açıkladı. Cumhuriyetçi Parti yetkilileri ise anayasanın ihlal edildiğini savunuyor.

Obama’nın Kongre’yi devre dışı bırakarak ülkeyi yönetmesine izin vermeyeceklerini belirten Muhafazakârlar, aralık ayında yapılacak bütçe görüşmelerini engellemekle tehdit ediyor.

Ocak ayında iş başı yapacak Kongre’nin her iki kanadında da Cumhuriyetçi Parti çoğunlukta. Geçen yıl yaşanan bütçe krizinde ABD hükümeti, 1 Ekim’den itibaren harcama yapma yetkisi bulunmadığı için 800 bin kamu çalışanı zorunlu izne göndermiş, birçok kamu kuruluşunun kapısına kilit vurulmuştu.

31 Comments