Obama, ABD Hükümetinin İki Hafta Kapalı Kalmasına Ateş Püskürdü

U.S. President Obama gestures during a news conference at the White House in WashingtonBeyaz Saray’da bir basın toplantısı düzenleyen Başkan, Cumhuriyetçiler’in hem federal hükümetin kapatılmasına yol açıp, hem de ülkeyi temerrüt tehdidinin eşiğine getirmesinin, Amerika’nın güvenilirliğine zarar verdiğini söyledi.

Temsilciler Meclisi’nin Başkanı John Boehner’a yönelik mesajını tekrarlayan Obama, Cumhuriyetçi Partililer’le pazarlığa oturmaktan memnun olacağını söyledi, ama kapanma ve temerrüt tehditleri üzerlerindeyken bunu yapamayacağını sözlerine ekledi.

Obama, sadece Beyaz Saray değil, Kongre’deki Demokrat Partili tüm üyelerin Cumhuriyetçi meslektaşlarıyla pazarlığa oturmaya hazır olduğunu söyledi. Ama Obama, Cumhuriyetçi Parti’nin tüm stratejisini “her istediğini almak için hükümeti kapatmaya ve ekonomik kargaşa yaratmaya” oturttuğunu savundu.

Obama, Amerikan ekonomisinin temerrüde girmesinin, kapanmadan çok daha kötü sonuçlar doğuracağı uyarısında bulundu. Böyle bir durumun dünya piyasalarını sarsacağını ve küresel ekonominin temeli olan Amerikan ekonomine güvenin sarsılacağını söyleyen Obama, “Amerika borçlarına sadık kalmıştır ve sadık kalacaktır” diye konuştu.

John Boehner ise Obama’yı pazarlığa yanaşmamakla suçladı. Boehner, borçlanma tavanının tartışılması gerektiğini, Amerika’nın sahip olduğundan daha fazla parayı harcadığını savundu.

Federal hükümet daireleri bir haftadır kapalı tutulurken Temsilciler Meclisi, devlete hala bütçe yetkisi vermiş değil. Meclisi kontrolleri altında tutan Cumhuriyetçiler, bütçe yasasını geçirirken Obama’nın Sağlık Reformu’na kaynakları kesmek istiyor.

Zorunlu izne tabi tutulan yüzbinlerce kamu çalışanı ikinci haftaya da evlerinde girerken, devlet tarafından görülen birçok hizmet de aksamış durumda.

Boehner kesintileri görüşmekte ısrarlı

Bugün Temsilciler Meclisi’nde partilileriyle görüşen John Boehner, borçlanma tavanını yükseltmeden önce Obama’yla bütçe açığını giderecek harcama kesintilerini görüşme konusunda ısrar ediyor. Boehner, pazarlık konusu olarak her konuya açık olduklarını söyledi.

Obama bugün ayrıca Boehner’i telefonla arayarak, hükümetin yeniden açılmasını sağlayacak bütçe yasasını Temsilciler Meclisi genel kurulunda oya sunması çağrısını yineledi. Başkan ayrıca, borçlanma tavanını oylaması sırasında da Kongre’nin partizan ve ideolojik çizgilerden uzak durmasını istiyor.

Kongre eğer hükümetin 16,7 trilyon dolar olan borçlanma limitini 17 Ekim’e kadar yükseltmezse, borçlarını kapatamayan Amerikan ekonomisinin temerrüde düşmesi sözkonusu.

Kaynak:VOA

8 Comments

 • chrome siteleri Reply

  29 May 2020 at 08:02

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-abd-hukumetinin-iki-haftadir-kapali-kalmasina-ates-puskurdu/ […]

 • buy weed online Reply

  04 August 2020 at 01:01

  … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-abd-hukumetinin-iki-haftadir-kapali-kalmasina-ates-puskurdu/ […]

 • Scotland plumber Reply

  20 August 2020 at 06:17

  … [Trackback]

  […] There you will find 95992 additional Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-abd-hukumetinin-iki-haftadir-kapali-kalmasina-ates-puskurdu/ […]

 • bestreplicawatchsite.com Reply

  22 August 2020 at 23:52

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-abd-hukumetinin-iki-haftadir-kapali-kalmasina-ates-puskurdu/ […]

 • buy lexapro online no script use for anxiety depression sleep overnight delivery Reply

  09 September 2020 at 09:04

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-abd-hukumetinin-iki-haftadir-kapali-kalmasina-ates-puskurdu/ […]

 • Abram Aune Reply

  11 September 2020 at 09:32

  Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wantedto mention that I’ve really loved browsing your blog posts.After all I will be subscribing for your rss feed and I hope you write once morevery soon!

 • torch search for everything Reply

  12 October 2020 at 00:52

  … [Trackback]

  […] Find More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-abd-hukumetinin-iki-haftadir-kapali-kalmasina-ates-puskurdu/ […]

 • Arcade games for sale Reply

  14 October 2020 at 21:15

  … [Trackback]

  […] There you will find 30417 additional Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-abd-hukumetinin-iki-haftadir-kapali-kalmasina-ates-puskurdu/ […]

Leave a Comment