Obama, ABD’nin en etkili 30 Türk Kadınına Seslendi

ooooABD’deki 30 etkili Türk kadının ödüllendirildiği New York’taki törene ABD Başkanı Barack Obama’nın gönderdiği özel mesaj damgasını vurdu. ABD’de yayın yapan TurkOfAmerica dergisinin düzenlediği ödül törenine Türkiye ve ABD’den çok sayıda etkili isim katıldı. Amerika’da başarıdan başarıya koşan bilim, eğitim, iş, sağlık, medya dünyasındaki başarılı Türk kadınları ödüllendirildiği gecede ABD Başkanı Barack Obama’nın tebrik mektubu da okundu. Obama gönderdiği özel mesajında, “Amerika’nın hikayesi kendileri ve ülkeleri için ilerleme ve fırsat sağlamak amacıyla doğru ve cesur adımlar atmaktan korkmayanlar tarafından yazılmıştır. Ulusumuzun yazarları, yenilikçileri, bilim insanları, akademisyenleri, iş dünyasının liderleri olan Türk, Amerikan kadınları bu mirasımızda gurur verici bir rol oynamıştır” dedi.

CAMDAN TAVANI YIKANLAR

Hürriye’de yer alan habere göre,mesajında başarılı kadınların topluma örnek olduğunu vurgulayan Obama şöyle devam etti: “Bu öncü liderler genellikle bize; kim olursanız olun ve nereden gelirseniz gelin, hedeflerinize yeteneğiniz ve hırsınızla sıkı çalışarak ulaşabileceğinizi hatırlatmaktadır. Camdan tavanları yıkmak ve engelleri aşmak daha çok kadınlar ve azınlıklar tarafından yaşanan bu tecrübeler geleceklerini güvence altına almak isteyen gençlerimiz için güçlü bir örnek teşkil etmektedir.” Törene Türkiye’den Hürriyet Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Doğan TV Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Chobani’nin kurucusu Hamdi Ulukaya, KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, Vodafone CEO’su Gökhan Öğüt gibi isimler de katıldı.

56ec1d1918c773296c252abc

İLK ÖDÜL DEFNE ÖZ’E

Gecenin ilk ödülünü Mehmet Öz kızı Defne Öz’e verdi. ABD’de haftaiçi hergün ABC kanalında yayınlanan ‘The Chew TV’ isimi gurme programı ile milyonlarca izleyiciye ulaşan Defne’nin Türkiye’de öğrendiği yemeklerle Amerikalılara Türk lezzetini de sunduğunu anlattı. ABD’nin genç gurme uzmanı ve iki çocuk annnesi Defne Öz, ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmasında; en lezzetli yiyeceğin büyükbabasınının Boğaz’daki terasından yenen yemek olduğunu söyledi. Dr. Mehmet Öz , daha sonra da kızkardeşi Seval Öz Özveren’e ödülünü takdim etti. Seval Öz Özveren, sürücüsüz araç geliştirmesi konusunda Google X projesindeki Continental Intelligent Transportation Systems’in başında bukunuyor.

Barış için kadının rolü çok önemli

NEW YORK’taki anlamlı gecenin konuklarından Vuslat Doğan Sabancı ise, yaptığı konuşmada, ödül alan 30 Türk kadınını tebrik etti. Konuşmasında İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nden hatırlatmalar yapan Vuslat Doğan Sabancı, tüm insanların eşit ve hiç kimsenin insani olmayan uygulamalara maruz bırakılamayacağı ilkesine rağmen, bugün milyonlarca insanın evlerini terkedip güvenli yerler aradıklarını, Avrupa’nın ise mültecilere duvarlar ördüğünü ve tel örgüler çektiğini, 1948 yılında imzalanan bu belgenin etkisini kaybettiğini belirtti.

İnsanların çoğunun evlerini terk etmek zorunda kalan mültecilerin dramını, acılarını görmediklerini söyleyen Vuslat Doğan Sabancı, şöyle devam etti: “Bu utanç ve ilgisizlik ancak diyalog ile giderilebilir. Bu aşamada kadınlara çok büyük görev düşüyor. Barış için monolog değil dialog gerekli. Özgürlük sadece istediğini söyleyebilmek değildir. Avaz avaz bağırsanız bile karşınızdaki sizi duymuyor, tanımıyorsa tatmin hissetmezsiniz‘ bölümlerini kullanabilirler.”

103 Comments