Obama Almanya Başbakanı Angela Merkel’e Güvence Verdi.

obbbbbbbbbAmerikan Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) ile ilgili iddialara bir yenisi daha eklendi. NSA’nın Almanya Başbakanı Angela Merkel’in cep telefonunu da dinlemiş olabileceği iddia ediliyor.
Alman hükümeti sözcüsü Steffen Seibert, Alman hükümetinin bu yönde bir bilgi aldığını ve Amerikan hükümetinden bu konuya “acilen ve detaylı bir açıklık getirmesini” talep ettiğini kaydetti.

Başkan Barack Obama, cep telefonu görüşmelerinin dinlenmediği konusunda Almanya Başbakanı Angela Merkel’e güvence verdi.

Amerika Ulusal Güvenlik Dairesi’nin Almanya Başbakanı’nın cep telefonu konuşmalarını dinlediği yönünde haberlerin çıkmasının ardından Merkel ve Obama arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada; iki ülkenin kendileri, müttefiklerinin ve bu ülkelerin vatandaşlarının özel hayatının güvenliğini sağlamak amacıyla istihbarat alanında işbirliğini güçlendirme kararı aldığı bildirildi.

Başbakan Merkel’in ofisinden yapılan açıklamada ise Merkel’in Obama’ya, “bu tarz yöntemlerin hiçbir şekilde kabul edilmez olduğunu ve hangi koşulda olursa olsun kınadığını” açıkça ifade ettiği belirtildi.

9 Comments