Obama Barzani’yi Beyaz Saray’da Ağırladı “Kürt halkının yanındayız” dedi

ABD Başkanı Barack Obama, Kürdistan Bölgesi’ne ve Kürt halkına “güçlü” desteklerinin süreceğini söyledi.

bbb

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Washington’daki temasları kapsamında, dün gece ABD Başkanı Barack Obama ve Yardımcısı Joe Biden’la Beyaz Saray’da bir araya geldi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, görüşmede başta IŞİD’in ortadan kaldırılması olmak üzere bir dizi konu ele alındı.

Obama ve Biden’ın, ABD’nin Kürdistan Bölgesi’ne ve Kürt halkına güçlü ve devam eden desteğini yeniden teyit ettiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Hem Obama hem Biden, Kürt peşmergelerin cesaretini övdü ve Irak’ta IŞİD’e kurban gidenlere başsağlığı dileğinde bulundu. Barzani de Obama ve Biden’a, Musul’un düşmesinin ardından Irak Kürt bölgesinin diğer noktaları ile Erbil’in korunması için askeri eylemde bulunulması da dahil ABD’nin, Irak hükümetiyle ve Irak güvenlik güçleriyle koordinasyon içinde peşmergelere sağladığı ciddi askeri desteğe teşekkür etti.”

Açıklamaya göre, görüşmede iki taraf da Bağdat ile Erbil arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinin öneminde mutabık kaldı ve bölgedeki şiddet nedeniyle yerlerinden olan milyonlarca sivile yardım sağlanması noktasında devam eden ortak taahhütlerinin altını çizdi.”

Başkan Barzani, görüşmenin ardından ABD Ticaret Odası’nda düzenlenen konferansa katıldı.

Barzanicesur peşmerge birliklerinin, ABD ve koalisyon güçlerinin de desteğiyle IŞİD’I yenilgiye uğrattığını belirtti.

Barzani, “İnisiyatif şimdi peşmergenin eline geçti. 20 bin metrekareden fazla alanı temizledik. Kürt halkı ve peşmergenin yaptıklarından gurur duyuyoruz. Peşmerge, IŞİD’in yenilmez olduğu masalını sona erdirdi ve onları cephede bozguna uğrattı” dedi.

Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin, Washington gezisinden günler önce, Barzani’nin Obama’nın önüne bağımsız Kürt devleti dosyasını koyacağını söylemişti.

Medyaya kapalı görüşmeye ilişkin yapılan resmi açıklamada bu konuda ifadeler yer almadı.

1 Comment