Obama: Beni de Zaten Garson Sanmışlardı

obama-smilesABD Başkanı Barack Obama, eşi Michelle Obama ile birlikte People dergisine demeç verdi. ABD’deki ırkçı önyargıdan bahseden ülkenin ilk siyahi Başkanı, derisinin rengi yüzünden insanların defalarca kendisini garson veya otopark görevlisi sandığını anlattı.

“Yaşıtım olan her bir siyah derili profesyonelin başına gelmiştir. Restorandan çıkar ve arabasını bekler. Birisi yaklaşıp ona arabasının anahtarlarını bırakır” diyen ABD lideri, bu duruma defalarca düştüğünü kaydetti. Kocasının bir keresinde garson sanıldığını ekleyen Michelle Obama, “Resmi bir akşam yemeği için smokin giydi ve birisi ondan kahve getirmesini istedi” şeklinde konuştu.
Obama çifti, ırklar arasındaki ilişkilerin iyileştiğini ancak mükemmel olmadığını söyledi. Barack Obama, “Küçük öfke ve ihmal vakaları, önceki neslin yaşadığı karşısında bir hiç. Resmi bir programda beni garson sanmaları başka, genellikle gençlerin giydiği elbiseyle sokakta gezen oğlumu hırsız sanmaları ve ellerine kelepçe takmaları veya daha kötüsünü yapmaları bambaşka” dedi.
ABD Başkanı, polis şiddeti dahil ırklar arası ilişkiler ve sorunlar konusunda daha önce defalarca açıklama yapmıştı. ABD’de son aylarda, siyahi gençlerin beyaz polisler tarafından öldürülmesine karşı protestolar gösterileri yapılıyor. Jüri, silahsız siyahi gençleri öldüren beyaz polislerin bu eylemlerinde suç unsuru bulamamasından haklarında takipsizlik kararı vermişti.

 

56 Comments