Obama, Clinton, Google, Facebook, Twitter, Ahmet Bize Gel Dedi, Kim Bu Ahmet?

14 yaşındaki Ahmed  Muhammed ‘in evinde yaptığı saati okula getirmesi ve bunun yüzünden tutuklanması, internetin gündemine bomba gibi düştü.

 
kkkk#iStandWithAhmed hashtag’i Twitter’da trend olurken, Ahmed’e ilk destek verenlerden biri de ABD Başkanı Obama oldu. Onu Google, Facebook ve Twitter izledi. İnternet, bu garip olayı diline dolamakta elbette gecikmedi.

Texas, Irving’de MacArthur Lisesi’ne devam eden Ahmed Muhammed, kendi kendine elektronik devrelerle türlü cihazlar yapmayı seven küçük bir mucit. Evde yaptığı saati okula götürüyor ve heyecanla öğretmenine gösteriyor. Öğretmeni bunun bir bomba olduğunu düşünüyor. Ahmed tutuklanıyor ve polis getirdiği cihazın bir saat olduğunu anlayana kadar göz altında kalıyor. 11 Eylül’ün üzerinden 14 yıl geçtiği daha yeni konuşulurken, Ahmed’in vakası travmanın günlük hayatta hala sürdüğünü gösteriyor. Ancak olay burada bitmiyor…

Olayın internette duyulmasıyla kısa sürede dünya çapında yaklaşık 1 milyon adet iStandWithAhmed tweet’i atıldı. Ahmed’i destekleyenler arasında Barrack Obama ve Hillary Clinton da vardı.

Bunu Mark Zuckerberg, Google ve Twitter izledi. Zuckerberg Ahmed’i Facebook ofisine davet ederken, Google, Bilim Fuarı, Twitter ise stajyerlik teklifiyle geldi. Box, Autodesk, 3M ve Raspberry Pi da Ahmed’i destekleyenlerin yanında yer aldı.

Viral hale gelen aşağıdaki videoda, saatle oynayan bir çocuğun adının Ahmed olmasının nelere yol açabileceğini gösteriyor.

 

kkk

505 Comments