Obama Değişik Bir Yöntemle Kendini Dinlemelere Karşı Güvenceye Aldı

111113-obamann-yuksek-guvenlik-cadr-1Obama güvenlik çadırıyla kendisini güvene alıyor. Bütün Dünya ABD’nin dinleme skandallarıyla çalkalanırken . Obama’nın değişik bir yöntemle kendini dinleme lere karşı güvence altına aldı.
Başkan Barack Obama, yurtdışı gezilerinde üzerinde ‘çok gizli’ damgası bulunan belgeleri incelemek ya da öteki devlet adamları ile telefon görüşmesi yapmak için, bilgisayar korsanlığı, teknik dinleme, gözetleme gibi olasılıklara her türlü önlemin alındığı Hassas Korunaklı Bilgi Çadırı adı verilen özel bir çadırda koruma alıtına alınıyor.
Obama muttefiki olan ülkeleri ziyaret ettiği sırıda otelin suitine yakın bir yerde bu aözl çadır kuruluyor. Başkan gizli bir belgeyi okumak ya da hassas bir meseleyi konuşmak istediği zaman, bu çadırı giri yor çadırda başkanadan başka hiç kimse bulunmuyor. Böylece başkan obama Her türlü görüntü ve ses alama cihazlarından korunmuş oluyor.111113-obamann-yuksek-guvenlik-cadr-1
Amerikan istihbarat yetkilileri, sadece Başkanın değil diğer Kongre üyeleri, diplomatlar, siyasete yön verenler ve askeri yetkililerin de yurtdışı seyahetlerinde bu tip önlemler almasını istiyor.

 

ABD Başkanı Barack Obama’nın yurtdışı gezilerinde kullandığı, telefon ve internet bağlantıları sağlayan çadır yalnızca ’çok özel akreditasyonu’ olan kişiler girebiliyor. Çadıra girebilmek için göz retinası, parmak izi tanımlama gibi biyometrik ölçümler yapan aşamalardan da geçmek gerekiyor.

Bu azel çadır sadece karada değil denizde ve havadada kurulabiliyor.
Yüzde yüz yanmaz özelliği bulunan çadır, ABD Başkanının ’en gizli’ görüşmeleri rahatlıkla yapabileceği biçimde, fiziksel ve teknik olarak donatılmış çadır, ‘en üst düzey gizli görüşmelerin yapılabileceği dünyanın en güvenli yerlerinden biri’ olarak niteleniyor

 

1 Comment