Obama: “Türkiye ile birlikte Suriye sınırını kapatıyoruz”

opppAmerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama geçen hafta California’da düzenlenen saldırının ardından Oval Ofis’ten yaptığı konuşmayla ABD halkına seslendi. Obama, ABD’nin terörle mücadelede atacağı adımlara değindi. Obama terörle olan mücadeleyi kazanacaklarından emin olduğunu vurguladı.

 
NTV’nin haberine göre Obama yaptığı konuşmada ABD’nin terörle mücadele etmekten vazgeçmeyeceğini duyurdu. Obama konuşmasında ABD’nin hava operasyonlarına devam edeceğini belirtti. Obama, ayrıca Suriye’ye düzenlecek bir kara operasyonun ABD’nin yararına olmayacağını vurgularken, bölgedeki IŞİD’e karşı savaşan muhaliflere eğitim ve muhimmat sağlanmasına devam edileceğini duyurdu.

Obama konuşmasında Türkiye’den de bahsetti. Obama, “Türkiye ile birlikte Suriye sınırını kapatıyoruz” dedi. Obama ayrıca ABD vatandaşları için silah edinmenin zorlaşması gerektiğini de vurguladı. Obama, müslüman toplumların da IŞİD ile mücadelede ABD’nin en büyük destekçisi olması gerektiğini vurguladı. Amerikan Başkanı, ABD sınırları içerisinde ayrımcılığa yerin olmadığını vurgularken, IŞİD’in islamı kesinlikle temsil etmediğini söyledi.

ABD Başkanı Obama, Amerikan halkına seslenişinde, IŞİD’in İslam adına konuşmadığını vurgulayarak; ” IŞİD, İslam adına konuşmuyor. Onlar eşkiyalar, katiller, ölüm tarikatçıları…IŞİD terörü ile İslam dinini karıştırmayın” dedi.
ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’ın Oval Ofisi’nden yaptığı Ulusa Sesleniş konuşmasında, açıklamalarda bulundu. Başkanlığa seçildiğinden bu yana Oval Ofis’ten üçüncü kez Amerikalılara seslenen Obama, ABD’ye yönelik terör tehdidi, California’nın San Bernardino kasabasında geçen hafta yaşanan silahlı saldırı, ABD’de silah satışının denetlenmesi, İŞİD ile mücadele konulara değindi. Obama konuşmasında İŞİD’in İslam dinini temsil etmediğini vurgulayarak, Amerikan halkından, İŞİD terörü ile İslam dinini karıştırmamalarını istedi.

 

6 Comments