Obama İsrail ve Filistin’e Seslendi “İşgali Bitirin, İsrail’i Tanıyın

obamaBMGK’da konuşan ABD Devlet Başkanı Barack Obama, İsrail’in Filistin’i daha fazla işgal etmemesi ve Filistin’in İsrail’in meşruiyetini tanıması durumunun, taraflara fayda getireceğini söyledi.ABD Devlet Başkanı Barack Obama, bugünkü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) toplantısında; “İsrail, daha fazla Filistin topraklarını işgal etmez ve Filistin kışkırtmaları reddeder, İsrail’in meşruiyetini tanırsa, her iki taraf da fayda sağlar” dedi.

Bugün New York’ta başlayan ve 26 Eylül’e kadar sürecek BMGK toplantısında Obama küreselleşme hakkında da bir dizi değerlendirme yaptı.

ABD Devlet Başkanı; “Küreselleşmenin faydalarını elde edenler eşitliği unuttular. Bu gerçek sorun gözardı edilince radikalleşme, mezhepleşme çıktı. Küresel entegrasyonu tamamen rededemeyiz. Küresel bütünleşmeyi tamamen reddetmek bir çözüm olamaz. Aksine böyle bir entegrasyonun faydalarını herkese yayabiliriz. Küresel ekonomiyi herkes için daha işler hale getirmemiz lazım. Küreselleşme ve hızlı teknolojik ilerleme işçilerin konumunu zor hale getirmemeli” ifadelerini kullandı.

Obama toplantıda, son kez ABD Devlet Başkanı olarak konuştu.

186 Comments