“Obama Kapandaydı”

llllEski CIA çalışanı Ray McGovern, ABD’nin Suriye’de “fare kapanına” kısıldığını, yardımına ise Rusya’nın koştuğunu iddia etti.

CIA’de görev yaptığı yaklaşık 30 yıl boyunca, ABD hükümetlerini en sert şekilde eleştiren isimlerin başında gelen McGovern, son dönemde yaşanan gelişmelerin ardından giderek zayıflayan Moskova – Washington ilişkilerini Sputnik’e değerlendirdi.

McGovern, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2013 yılında kaleme aldığı bir makalede Moskova ve Washington’un gerçekten “fikir ayrılığı” yaşadığı tek konunun ABD’nin dünyadaki tek gerekli ülke olma konusundaki ısrarı olduğunu yazdığını da hatırlattı.

“Eğer ABD’yi dünyadaki tek gerekli ülke olarak görürseniz, o halde diğer ülkelerin tümü gereksiz olur” diyen McGovern, bu bakış açısının yanlış olduğuna işaret etti.

McGovern, ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı “Şam hükümetinin kimyasal silah kullanması halinde, bunun ağır sonuçları olacağı” yönünde uyardığını da anımsattı.

Obama’nın bu uyarıyla tuzağa düştüğünü savunan McGovern, ABD istihbaratının Suriye’nin “kırmızı çizgi” ihlali yaptığını göstermek amacıyla raporları manüpule ettiğini ve Obama’nın “fare kapanına kısıldığını” belirtti.

McGovern, “Burada fare kapanına kısılabileceğinizi anlamak için beyin cerrahı olmanıza gerek yok. Gerçekten kapana kısıldı ve Obama’yı bu kapandan kurtaran Rusya oldu” ifadelerini kullandı.

Putin’in kamuoyu önünde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry için kullandığı, “Kerry için çok talihsiz bir durum. Yalan söylüyor. Yalan söylediğini biliyor. Bu çok üzücü” sözlerine de değinen McGovern, şunları söyledi:

“Putin’in yapılmasını gerekli gördüğü şey, Neo- Con’ları es geçip, doğrudan Obama’ya yaklaşmaktı. Rusya hükümeti de Esad’ın kimyasal silah stoklarının yok edilmesini sağlamak için çalıştı.”

1 Comment