Obama: ‘ABD’nin IŞİD’e Karşı Bir Stratejisi Yok’

obama

ABD Başkanı Barack Obama önceliklerinin IŞİD militanlarının Irak’taki toprak kazanımlarını geri çevirmek olduğunu açıkladı.

Irak ve Suriye krizlerini ulusal güvenlik ekibiyle görüşen Obama, ardından Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenledi.

Amerika’nın Irak’ta cihatçı militanlara karşı kısıtlı hava saldırılarını devam ettireceğinin altını çizen Obama, bu operasyonların IŞİD’in silah ve teçhizat kaybetmesini sağladığını söyledi.

Başkan Obama bununla birlikte, militanlara karşı yönetimin halen bir strateji geliştirmediğini açıklayarak, kısa bir süre sonra Suriye içlerinde yeni hava saldırıları düzenlenebileceği yönündeki beklentileri yalanladı.

Obama İslam Devleti militanlarının Suriye’de kendilerine güvenli bölgeler yarattığını, Şam hükümetine bağlı kuvvetlerin bu bölgelere giremediğini belirtti.

Bölge güçlerini IŞİD tehlikesinin ciddiyetini anlamaya çağıran Obama, bu örgüte ‘dışarıdakilerin’ destek vermemesi gerektiğini söyledi.

Başkan Obama, henüz hava saldırılarını onaylamamakla birlikte, Suriye üzerinde keşif uçuşları başlatmıştı.

Suriye, Amerika ve İngiltere’nin IŞİD militanlarına yönelik askeri müdahalesini destekleyebileceğini, ancak bunun kendileriyle koordine edilmesi gerektiğini bildirmişti. Şam hükümeti, Amerika’nın kendi hava sahasında düzenleyeceği tek yanlı hava saldırılarını ihlal olarak göreceği ve Amerikan uçaklarına ateş açılabileceği uyarısında bulundu.

Washington ise, Beşar Esat yönetimini tanımadığı için ­militanlarla mücadelede Suriye’yle koordinasyon yapılmayacağını bildirdi.

5 Comments

 • verthil ertva Reply

  01 March 2020 at 00:18

  Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly loved surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing for your feed and I am hoping you write again very soon!

 • https://www.pinterest.com/ketquaxosotv/ Reply

  10 July 2020 at 04:47

  … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-moskovanin-ukraynadaki-rolunu-tum-dunya-gordu/ […]

 • axiolabs lab test Reply

  28 July 2020 at 23:02

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-moskovanin-ukraynadaki-rolunu-tum-dunya-gordu/ […]

 • Vital Flow Review Reply

  27 August 2020 at 16:14

  … [Trackback]

  […] Read More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-moskovanin-ukraynadaki-rolunu-tum-dunya-gordu/ […]

 • 사설토토 Reply

  16 October 2020 at 16:56

  … [Trackback]

  […] Here you will find 68690 more Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-moskovanin-ukraynadaki-rolunu-tum-dunya-gordu/ […]

Leave a Comment