Obama Yahudilere Seslendi: Zor soruları sormaktan kaçınmak, gerçek dostluk değildir

Washington’da Adas Israel Sinagogunu ziyaret ederek bir konuşma yapan ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan Yahudi Mirası Ayı kapsamında Yahudi ABD vatandaşları ile biraraya geldi.

aa
Kalabalık bir topluluğa yaptığı konuşmasında Obama, “Amerikan Yahudileri birliğimizi mükemmel hale getirdi” dedi. İsrail Devleti ile beraber büyüdüğünü belirten Obama “İsrail’in Yahudi ulusu olarak benimsediği değerleri kendi değerlerim olarak benimsedim” dedi.

Obama aynı zamanda benimsediği Yahudi değerlerinin, İsrail’in hikâyesinin, İsrail’in ulus olarak var olma hakkına olan inancının İsrail’in Filistin ile olan politikalarına yaptığı eleştirilerin sebebi olduğunu belirtti ve “Zor soruları sormamak, bunlardan kaçınmak, gerçek dostluk değildir” dedi.

Sinagogda “Filistinliler maalesef kolay ortak değildir” sözü kahkahalarla karşılanan Obama İran ile ilgili konulara değindi. Kendi mirasının İran’la olan nükleer anlaşmanın başarılı veya başarısız olmasına bağlı olduğunu, bunu da zamanın belirleyeceğini ifade eden Obama, politik münazaralara açık olduğunu ve nükleer dosya gibi bir konu için gerekli olduğunu ifade etti. Avrupa’da artan antisemitizm için geçici bir dönem olmadığı uyarısında bulunan Başkan, dinleyicilerin arasında çeşitli Avrupa Birliği elçilerinin de olduğu topluluğa “Geçmişin hatalarını tekrarlamaya mahkûm değiliz” dedi.

Demokrat Başkan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından İsrail’e karşı olan tavrı ve eleştiri dozu sebebiyle ağır biçimde eleştiriliyor. Obama geçtiğimiz günlerde Netanyahu’nun Filistinlilere ve İsrailli Araplara olan tavrının İsrail’in anayasal değerleri ve ulusun uzun süreçte güvenliğine aykırı olduğunu ifade etmişti. Amerikan Yahudi Mirası, ABD’de mayıs ayı içerisinde kutlanıyor.

2 Comments