“Obama Yönetimi Basın Özgürlüğüne Zarar Veriyor”

obooooooooooMerkezi New York’taki  medya  izleme örgütü tarafından Perşembe günü açıklanan raporda, Amerika Başkanı Barack Obama’nın attığı adımların, vadettiği  şeffaflık ve açık devlet anlayışıyla bağdaşmadığı savunuldu.

Washington Post gazetesi eski genel yayın yönetmeni Leonard Downie’nin kaleme aldığı raporda, sızıntılar sonrası artan denetimler sonucu korku ortamı oluştuğu ve devlet görevlilerinin basına konuşmaktan korktuğu da iddia ediliyor.

Raporda gazetecilere bilgi sızdırdığı gerekçesiyle 6 memur ve 2 sözleşmeli kamu görevlisinin 1917’de çıkarılan ve 9 yılda sadece 3 kez kullanılan ‘casusluk’ ve ‘düşmana yardım’ yasası kapsamında yargılanarak hedef haline getirildiği de belirtiliyor.

Rapor için görüşü sorulan  Beyaz Saray yetkilileri, basın özgürlüğüne karşı olarak tanımlanmalarını reddetti.  Ulusal Güvenlik Danışmanı Ben Rhodes  devlete ait gizli bilgiler içeren  kaynaklardan edinilen bilgiler doğrultusunda Amerika’da hala araştırmacı gazetecilik yapıldığını söyledi.

Raporu yazan gazeteci Leonard Downie,  bu yıl 20 telefon hattının iki ay boyunca devlet tarafından gizlice dinlemeye alındığını ortaya çıkarak Associated Press haber ajansı genel müdürü de dahil çok sayıda muhabir ve editörle görüştü.

Gazetecileri Koruma Komitesi’nin açıkladığı bu rapor, 32 yıllık tarihinde Amerika’daki basın özgürlüğü hakkında kaleme alınmış ilk kapsamlı çalışma olma özelliği taşıyor. Komite bu yıl Burma, Çin, Mısır, İran, Pakistan ve Tanzanya’yla da ilgili  raporlar yayınladı.

Gazetecileri Koruma Komitesi Başkanı Joel Simon, gazetecilerin yönetimle olan ilişkisinin giderek kötüleştiğini ve işlerini yapamayacak noktaya geldiklerini söylemesi üzerine Amerika’da basın özgürlüğünü araştırmaya karar verdiklerini  açıkladı.

Downie, Obama yönetiminin belge sızıntılarına karşı Nixon döneminde patlak veren Watergate skandalından beri yakın tarihte görülmüş en büyük  savaşı  açtığını savundu. Raporun yazarı Downie, bu politikaların ayrıca  Amerika’nın dünyaya yaymaya çalıştığı internet ve basın özgürlüğü çabalarına da zarar verdiğini söyledi.

16 Comments