Obama’dan Suudi Arabistan’a Övgü Dolu Sözler

obbbCamp David’de düzenlenecek Körfez-ABD zirvesi öncesinde ABD Başkanı Obama, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Nayif ile Beyaz Saray’da görüştü. Yemen’de ateşkesin devam ettirilmesi ve siyasi sürecin başlatılarak uzlaşı hükümetinin kurulması gerektiğini vurguladı.

ABD lideri Barack Obama’nın Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) temsilcilerini ağırladığı ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz El Suud’un davete iştirak etmemesinin gölgesinde kalan zirve dün başladı. İran ve güvenlik konulu 2 günlük görüşmeler kapsamında Obama öncelikle Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif bin Abdülaziz El Suud ile Beyaz Saray’da bir araya geldi.

 
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ABD Başkanı Barack Obama’nın ev sahipliğinde Camp David’de düzenlenecek zirveye katılmayacağını açıklaması ardından, zirveye katılacak heyete başkanlık etmesi için İçişleri Bakanı ve Veliaht Prens Muhammed bin Nayif’i görevlendirmişti.

Suudi Arabistan Haber Ajansı’nın (SPA) haberine göre, Kral Selman’ın gerekçesi, Yemen’e insani yardımların ulaştırılması çalışmaları ve Kral Selman Yardım Merkezi’nin açılışı.
Ancak ABD basını bu kararı, ABD’nin İran politikasına tepki olarak yorumluyor. Suud Kralı gibi Bayreyn Kralı Hamad Bin İsa Halife de zirveye katılmıyor. Kral Selman gibi Washington’a Veliahdını gönderen Bahreyn Kralı perşembe günü Londra’da İngiltere Kraliçesi’nin davetlisi olarak binicilik gösterisi izleyecek ve Kraliçe Elizabeth ile görüşecek.
ABD Başkanı Barack Obama, Camp David Zirvesi için ABD’nin başkenti Washington’a gelen Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin temsilcileriyle çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Beyaz Saray’da, Obama’nın ev sahipliğinde verilen yemeğe KİK Genel Sekreteri Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani, Bahreyn Veliaht Prensi Salman bin Hamad el-Halife, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif bin Abdulaziz Al Suud, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Umman Sultanlığı Kabine İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Fehd bin Mahmud Al Said, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın yanı sıra diğer yetkililer katıldı.

Zirvenin ikinci gününde KİK ülkelerinin temsilcileriyle başkent yakınlarındaki Camp David’de toplantılar yapacak Obama, zirvenin sonunda bir de basın toplantısı düzenleyecek.

2 Comments