Obama’nın Generali Türkiye’den Neler İstedi!

121113081951-john-allen-story-topABD Başkanı Barack Obama’nın, IŞİD’e karşı küresel koalisyon için özel temsilcisi emekli General John Allen, ABD ve koalisyon güçlerinin İncirlik üssünü kullanabilmeleri için görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Pentagon’dan gelen askeri heyetin Ankara’da yürüteceği müzakere süreciyle ilgili ‘somut sonuçlar’ın hafta içinde ortaya çıkması planlanıyor. ABD’nin üs talebinde İncirlik önde geliyor. ABD, mevcut durumda İncirlik üssünü istihbarat toplama ve değerlendirme mekanizması çerçevesinde kullanıyor. İncirlik’te konuşlu predator insansız hava araçları da, Irak üzerinde istihbarat topluyor.

 
ABD, Ankara ile yeni ‘müzakere süreci’ kapsamında işte bu uygulamanın çerçevesini genişletmeyi ve İncirlik’i IŞİD operasyonunun lojistik desteği merkezi haline dönüştürmeyi istiyor. Böylelikle, Avrupa’daki ABD Kuvvetleri’nden IŞİD operasyonuna yapılacak personel, ekipman, silah ve mühimmat transferlerinin İncirlik Üssü’nden gerçekleştirilmesi planlanıyor. Washington yönetiminin, İncirlik dışında Diyarbakır ve Batman gibi üslerden de yararlanmak istediği belirtiliyor. İncirlik ve Diyarbakır üslerinin Kobani öncelikli olmak üzere Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki IŞİD hedeflerine yönelik bombardımanda kullanılması askeri planlamalar arasında. Batman Üssü ise silahlı insansız hava aracı operasyonları için gündemde tutuluyor. ABD, Apache tipi taarruz helikopterlerini de Türkiye’de konuşlandırmak istiyor.
Uçuşa yasak bölge olacak mı?

 
Peki, üsler IŞİD hedeflerine yönelik bombardımanda kullanılacak mı? Taraflar, henüz bu konuda net açıklama yapmak istemiyor. Ankara, IŞİD operasyonlarının başarılı olmasının tek koşulunun ‘uçuşa yasak bölge’ oluşturulması düşüncesinde ısrar ediyor ve bu düşünceyi Amerika’yla müzakere masasında da ‘pazarlık koşulu’ olarak gündeme getiriyor. Suriyeli muhaliflerin Türkiye’de eğitilmesi konusunda Amerika’yla anlaşarak IŞİD operasyonlarıyla asıl hedefin ‘Suriye rejimi’ olduğu konusunda uluslararası koalisyondaki ‘pazarlık gücünü’ artıran Ankara’nın uçuşa yasak bölge konusunda nasıl bir ilerleme sağlayacağı da merak ediliyor.

 

 

75 Comments