Obama’nın Güvenliğini Tehlikeye Atan Gizli Servis Müdürü İstifa Etti!

pierson-secret-serviceBaşkan Obama’nın ve Beyaz Saray’ın güvenliğinden sorumlu Gizli Servis Genel Müdürü Julia Pierson, Başkan Obama’nın hayati güvenliğini tehlikeye atan ikinci olayın da ortaya çıkmasının ardından istifa etti.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, Barack Obama’nın Pierson ile bir araya gelerek kendisine 30 yıllık hizmeti için teşekkür ettiğini bildirdi. Earnest ayrıca Pierson’un güvenlik açığı sorumluluğunu üstlendiğini belirtti.

Eski bir Irak muharibi Omar Gonzalez, Beyaz Saray’ın demir parmaklıklarından atlayıp güvenliği geçerek Başkan’ın konutuna girmeyi başaran ilk kişi oldu. Odaların birinde yakalanan Gonzalez tutuklandı. Zanlı olay sırasında bıçak taşıyordu. Başkan veya ailesiyse o sırada Beyaz Saray dışındaydı.

Üç gün önce de, sabıka kaydı olan silahlı bir güvenlik görevlisinin Atlanta’da Obama ve Gizli Servis ajanlarıyla ile birlikte aynı asansöre bindiği ortaya çıktı.

2011 yılında da bir saldırgan Beyaz Saray’a makineli tüfekle ateş açmış, kurşun izleri ancak dört gün sonra farkedilmişti.

Gizli Servis’in karıştığı iki skandal da, Başkan Obama’nın Kolombiya ve Hollanda’ya yaptığı resmi ziyaretlerde yaşandı. 2012’de Gizli Servis’in bazı ajanları Kolombiya’nın Cartagena kentindeki Amerika Liderleri Zirvesi öncesi fuhuş skandalına karışmıştı. Geçen Mart ayında da Obama’nın Amsterdam’daki ziyareti sırasında içkili oldukları tespit edilen üç görevli merkeze gönderildi.

Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Partili Başkanı John Boehner, Gizli Servis’in “gönülsüz ve beceriksizlerle” dolu olduğunu söyledi. Boehner ve Meclis’in Demokrat Partili azınlık grubu başkanı Nancy Pelosi, soruşturma çağrısında bulundular.

Gonzales Çarşamba günü Washington’da mahkemeye çıkarıldı. Suçlu bulunduğu takdirde Gonzales 10 yıl hapis cezası alabilir.

Amerika İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson, Gizli Servis’in başına vekaletten Joseph Clancy’yi atadı. Clancy, aynı dairenin Başkan’ı korumakla görevli biriminin başındaydı.

10 Comments

 • login sbobet888 Reply

  08 December 2019 at 23:14

  … [Trackback]

  […] Read More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/obamanin-guvenligini-tehlikeye-atan-gizli-servis-muduru-istifa-etti/ […]

 • dang nhap w88 Reply

  16 December 2019 at 11:38

  … [Trackback]

  […] There you will find 79564 additional Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/obamanin-guvenligini-tehlikeye-atan-gizli-servis-muduru-istifa-etti/ […]

 • ads expert Reply

  22 January 2020 at 05:52

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: istanbulpost.com.tr/obamanin-guvenligini-tehlikeye-atan-gizli-servis-muduru-istifa-etti/ […]

 • 카지노사이트 Reply

  26 February 2020 at 22:33

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/obamanin-guvenligini-tehlikeye-atan-gizli-servis-muduru-istifa-etti/ […]

 • verthilertva Reply

  29 February 2020 at 22:53

  I got what you intend,saved to bookmarks, very decent site.

 • weightlifting Reply

  18 March 2020 at 04:00

  Perfectly indited content material, thanks for information. “The bravest thing you can do when you are not brave is to profess courage and act accordingly.” by Corra Harris.

 • Avery Reply

  08 April 2020 at 02:31

  Major thanks for this useful article. Really looking forward to read more from you. Could you please read my blog?. Have a good day.

 • Willy Reply

  18 April 2020 at 23:23

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. read my blog post here.

 • Isaiah Dehnert Reply

  28 May 2020 at 08:50

  I really appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again

 • grolyrto lemcs Reply

  03 July 2020 at 05:27

  Would you be all for exchanging hyperlinks?

Leave a Comment