Obama’ya Gizli Mektup

A-mans-hand-writing-007Wall Street Journal gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama’nın Ekim 2014’te ‘gizli bir mektup’ gönderdiği İran’ın dini lideri ‘den ‘gizli’ bir yanıt aldığını yazdı.

Obama’nın Hamaney’e gizli bir mektup gönderip IŞİD ile savaşta ortak hareket etme teklifinde bulunduğu iddiası da yine Wall Street Journal’dan gelmişti. Gazete 6 Kasım 2014’te yayınladığı ve ABD’nin resmi yazışmalarına dair bilgisi olan bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Obama’nın, mektupta Irak ve Suriye’de IŞİD militanlarına karşı savaşmanın iki ülkenin de çıkarına olduğu mesajını verdiğini yazmıştı.

Habere göre Obama IŞİD’le mücadelede destek almanın yanı sıra Hamaney’i nükleer

program anlaşmasına ikna etmeyi de hedefliyordu. Gazete, ABD Başkanı’nın mektupta İran’ın dini liderinden ayrıca ülkesinin nükleer

programı ile ilgili olarak 24 Kasım’a kadar P5+1 grubuyla (BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya) anlaşmaya varmasını istediğini de yazdı.
İran, IŞİD’le mücadelede Irak’a yardım etmeye devam edecek
Wall Street Journal bugünkü haberinde ise Hamaney’in de Obama’ya yanıt verdiğini yazdı. Gazeteye konuşan İranlı bir diplomat, haaaaaaaHamaney’in Obama’ya ‘cevaben’ Beyaz Saray’a gönderdiği gizli mektubun IŞİD ile mücadelede ABD ve İran’ın işbirliği olasılığını arttırdığını söyledi. Diplomat Hamaney’in yanıtının ‘saygılı’ ancak ‘herhangi bir taahhütte bulunulmayan’ bir tonda olduğunu belirtti.

‘HAMANEY, 2009’DA DA OBAMA’YA MEKTUP GÖNDERDİ’

Bu arada gazeteye göre Hamaney, 2009’da da Obama’ya bir mektup gönderdi. Hamaney’in bu mektupta ise ‘ABD’nin İran halkına karşı son 60 yılda gerçekleştirdiği suistimaller’den bahsettiği belirtildi. Bu haber de, bir Beyaz Saray yetkilisine dayandırıldı.

7 Comments