Öğlen Uykusunun Sağlık Üzerine Mucizevi Etksi

uyyyBilgisayar programı üreticisi HubSpot adlı şirketin Massachusetts’teki ofisinin bir odası hamaklarla dolu. Çalışanlar istediği kadar bu odayı kullanabiliyor. Şirket yetkilileri gündüz uykusunun çalışanlar üzerinde olumlu etkisinin olduğunu ve kötüye kullanılmadığını belirtiyor.

 

Oysa Mednick nüfusun yaklaşık yüzde 40’ında gündüz uykusu alışkanlığının olduğunu, yani buna ihtiyaç duyduklarını ve yararını gördüklerini belirtiyor. 2008’de California Üniversitesi’nden Sara Mednick ve ekibinin yaptığı araştırmada ise bir kupa kahvedeki kafein (200 mg) ile 60-90 dakika gündüz uykusunun çeşitli hafıza testleri üzerindeki etkisi kıyaslandı. Kahvenin olumsuz etkisi görülürken, uykunun hafıza performansını geliştirdiği tespit edildi.

Araştırmalar gündüz kestirmek için en ideal saatlerin öğleden sonra 2 ile 4 arasında olduğunu gösteriyor.. Mednick, ‘gücünüzü toplamak için kestirmek istiyorsanız günün daha iler saatlerinde, yaratıcılığınızı artırmak istiyorsanız daha erken saatlerde kestirmeniz işe yarayacaktır’ diyor. Avustralya’da yapılan bir deneyde, öğleden sonra 10 dakikalık bir uykunun önceki gece az uyumaktan kaynaklı rahatsızlığı giderdiği görüldü. Bu kısa uykuya yatanlar kendilerini daha canlı, daha az uykulu hissettiler. Uykudan iki buçuk saat sonrasına kadar bu etki devam etti.

4 Comments

 • car history check Reply

  15 January 2021 at 14:37

  … [Trackback]

  […] Find More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/oglen-uykusunun-saglik-uzerine-mucizevi-etksi/ […]

 • lace front wigs Reply

  15 January 2021 at 20:12

  … [Trackback]

  […] There you can find 5335 additional Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/oglen-uykusunun-saglik-uzerine-mucizevi-etksi/ […]

 • check out this site Reply

  04 February 2021 at 04:24

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/oglen-uykusunun-saglik-uzerine-mucizevi-etksi/ […]

 • froleprotrem Reply

  07 February 2021 at 01:23

  You have brought up a very superb points, appreciate it for the post.

Leave a Comment