Öğrenci Liderleri Kongreye Girdi

estudiantes_213926Şili’de dün devlet başkanlığı ve Kongre seçimleri yapıldı. Eski öğrenci liderlerinden Gabriel Boric, Camila Vallejo, Giorgio Jackson ve Karol Cariola Şili Komünist Partisi saflarında girdikleri seçimler sonucunda  Millet vekili seçildi.

Karol Cariola, Concepcion Üniversitesi Öğrenci Federasyonu Başkanıydı. Cariola da tıpkı Vallejo gibi Yeni Çoğunluk (NM) seçim bloku ile seçimlere katılan Komünist Parti’nin adayı olarak milletvekili seçilirken, Katolik Üniversitesi Öğrenci Federasyonu Başkanı Giorgio Jackson Demokratik Devrim seçim blokundan parlamentoya girdi.

Camila Vallejo’nun son başkanlık seçimlerinde rakibi olan ve Şili Üniversite Öğrencileri Federasyonu Başkanlığını Vallejo’dan alan Gabriel Boric ise Özerk Sol isimli seçim ittifakının adayı olarak milletvekili koltuğuna oturmaya hak kazandı.

Dört öğrenci lideri de seçime katıldıkları bölgede en çok oy alan adaylar oldular.

Aralarından en yüksek oyla vekil seçilen ise Giorgio Jackson oldu. Jackson kendi seçim bölgesinde oyların yüzde 46’sını aldı. Camila Vallejo yüzde 43 oy alırken, Karol Cariola yüzde 38, Gabriel Boric ise yüzde 26 oy oranıyla seçildi.

İngiliz The Guardian Gazetesi’ne konuşan Vallejo “İki sene önce biri bana Kongre’ye seçileceğimi söyleseydi, onun geri zekâlı olduğunu söylerdim” dedi.
Şili’de Devlet Başkanlığı seçimleri iseadayların hiçbiri yüzde 50’yi geçemeyince ikinci tura kaldı.

 

23 Comments