O Okulda Erkek Öğrenciler Kadın Öğretmenlerle Tokalaşmak Zorunda Değil

1022044175İsviçre’nin Basel-Landschaft kantonundaki Therwil’de bir okul, Müslüman erkek öğrencilerin, bundan sonra kadın öğretmenlerle el sıkışmak zorunda olmadığına karar verdi.

Suriyeli bir imamın oğlu olan iki erkek kardeş, İslam’a göre ‘erkeklerin yakın akrabaları olmayan kadınlarla dokunmayı yasakladığını’ belirterek, öğretmenleriyle el sıkışmayı reddetmişti.

İsviçre’de yayımlanan haftalık dergi SonntagsZeitung’a konuşan 14 ve 16 yaşlarındaki kardeşler ise davranışlarının provokatif bir amaç taşıdığı iddialarını reddederek, yaptıklarının sadece ‘İslam’ın öğretilerine uygun yaşamak’ olduğunu belirtti.
Gazetecilerin kendilerini camide ya da okulda takip ettiğini ve hiç tanımadıkları kişiler tarafından tehdit edildiklerini belirten kardeşler, “Politikacılar bizi Müslüman karşıtlığını beslemek için kullanıyor. İsviçre kültürüne saygı duyuyoruz ve tabii ki bu ülkenin yasalarına uyuyoruz. Uyum sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz ancak bizim kendi kültürümüz var ve bunu sanki bir bilgisayarmışız gibi silemeyiz” dedi.
Facebook sayfasında IŞİD videosu paylaştığı yönündeki haberlerle ilgili de konuşan büyük kardeş, “O zaman sadece 12 yaşındaydım ve IŞİD’in ne olduğunu bile bilmiyordum. Sadece müzik yüzünden o videoyu paylaştım, müziği sevmiştim” diye konuştu.

sputniknews.com

966 Comments