Ordu Göreve Çağrıldı 1 Milyar Tavuk Ölebilir

Brezilya’da beş gündür devam eden kamyon şoförlerinin grevi, ülkede hayatı felç etti. Cumhurbaşkanı grevin, dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan Sao Paulo’da, felakete yol açılmaması için uyarılarda bulundu, ulusal güvenlik güçlerinin konuşlandırmasını, özellikle meydana gelebilecek  hayvan kayıpların önüne geçilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Michel Temer ulusal güvenlik güçlerini konuşlandırmasını ve potansiyel olarak özellikle hayvan kayıplarına yol açmaması için tedbir alınmasını istedi.

12 milyondan fazla insana ev sahipliği yapan bir megakent olan Sao Paulo’da, olağanüstü hal ilan edildi ve grevin yol açtığı kıtlıkların kamusal bir felakete yol açabileceği uyarısında bulunuldu. ABPA ihracat grubu grevin sonucunun milyarlarca tavuk ve 20 milyon domuzun ölümüne yol açabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Michel Temer, ulusal güvenlik güçlerinin yolların açılması için çağrıldığını ve valilerin de aynısını yapmasını istediğini söyledi.

Cuma günü televizyonda yayınlanan ulusal bir konuşmasında Temer, “Radikal bir şekilde hareket edenler topluma zarar veriyor ve sorumlu tutulacaklar.” Dedi.

Hükümet, 10 sendikadan sekizinin taleplerini yerine getirmek için, fiyat artışlarını durduracak ve dizel vergilerini düşürecek bir öneride bulunduğunu belirtti.

Perşembe günü açıklanan anlaşmanın bir parçası olarak, piyasa fiyatlarına göre günlük olarak ayarlanan dizel fiyatları şimdi 30 gün boyunca sabitlenecek. Hükümet ve devlet tarafından işletilen petrol şirketi Petrobras,ek maliyet  getirmeyecek.

Hükümetin sunduğu anlaşmaları kabul etmeyen  kamyoncular grubu Abcam, otoyoldaki blokların sayısının bir gün önce 402’den  521’e yükseltildiğini söyledi. Yerel basında çıkan haberlerde, sürücülerin en az 14 eyalette protesto gösterileri sürdüğü bildirildi. Abcam bir milyon serbest çalışan kamyon şoförünün yaklaşık 700 000’ini temsil ediyor.

Brezilya Genelkurmay Başkanı Eliseu Padilha Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, grevin kademeli olarak kaldırılacağını söyledi. “Sendikalara atıfta bulunarak,“ anlaşmanın bir parçasını yerine getirdik ve onların da  yerine getirmelerini umuyoruz ”. “Bu yavaş bir süreç.” Dedi.

Ülke Çapında Kaos

Yetkililer, Pazartesi günü patlak veren grevin  yol açtığı  kaosun sakinleştirilmesi için mücadele ediyor, bir yıl içinde yaklaşık% 50’lik bir yakıt fiyatı artışı olduğu belirtildi. Temer, durumu düzeltmek için ilk girişimlerde bulunmuştu. Petrobras, iki hafta boyunca dizel fiyatını% 10 düşürdü, ancak bu durum kamyoncuları ikna etmeyi  başaramadı.

Cuma günü, Latin Amerika’nın en büyük ekonomisine daha fazla hasar geldi. Ülkenin havayolu şirketleri havaalanlarının birçoğunda yakıt eksikliği nedeniyle uçuş iptallerini bildirdiler.

Kıta Avrupası’ndan daha büyük olan Brezilya, taşımacılığın bozulmasına karşı özellikle savunmasız konumda. Büyük ölçüde demir cevheri veya soya fasulyesi gibi hammadde tedarik eden küçük bir demiryolları ağına sahip olduğu için kargoyu taşımak için kamyonlara güveniyor.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

 

27 Comments