Ölmek İçin En İyi Ülke Hangisi?

kkkkkkEkonomist İstihbarat Birimi’nin (EIU) 2015 yılı için hazırladığı Kaliteli Ölüm Raporu’nda İngiltere, ölmek için dünyanın en iyi ülkesi seçildi.

 
İngiliz şirket Ekonomist İstihbarat Birimi’nin (EIU) her yıl hazırladığı ve toplam 80 ülkede ihtiyarlara bakım düzeyinin incelediği raporda, İngiltere dünyanın ölmek için en iyi yeri seçildi.

Rapor hazırlanırken, tıbbi yardıma erişim, tıbbi bakım kalitesi ve ‘hastaların yaşam koşullarını iyileştirmeye ve ağrıları hafifletmeye yönelik’ palyatif bakım dahil 5 faktör dikkate alınmıştı.

Raporda, bu yıl Asya-Pasifik, Avrupa ve Kuzey Amerika’nın yaşam standartları yüksek ülkeler, ölmek için en iyi yerler arasında üst sıralarda yer aldı. İlk beşte İngiltere’nin yanı sıra Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda ve Belçika yer alıyor.

Tayvan, listede Asya ülkeleri arasında birinci olurken, genel sıralamada ise 6’ıncı sırada yer buldu. Türkiye 47’nci, Rusya ise 48’inci sırada gösterildi. Listenin sonunda ise Irak yer alıyor.

Raporda, uzmanların dikkatlerini, kronik hastalıkları tedavi etmeye yönelik tıbbi yardım üzerinde yoğunlaştırması ve gelişmiş palyatif bakım sistemlerini oluşturması gerektiği kaydediliyor.

318 Comments