Ölüm Korkusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yunan dilinde ‘Thanatos’ kelimesi ölüm anlamına gelir ve ‘phobos’ korku anlamına gelir. Böylece, thanatophobia ölüm korkusu olarak tercüme edilir.

Ölümle ilgili biraz endişe duymak, insan olmanın tamamen normal bir parçasıdır. Ancak, bazı insanlar için, kendi ölümlerini veya ölme sürecini düşünmek, yoğun kaygı ve korkuya neden olabilir.

Bir kişi ölümün kaçınılmaz olduğunu düşündüklerinde aşırı endişe ve korku hissedebilir. Ayrıca deneyimleyebilirler:

Bu tür korkular gündelik yaşam ve aktivitelere müdahale edip müdahale ettiğinde, bu durum totofobi olarak bilinir.

En aşırı uçlarında, bu duygular insanların günlük aktivitelerini yürütmelerini ve hatta evlerini terk etmelerini engelleyebilir. Onların korkuları, ölümle sonuçlanabilecek, kontaminasyon veya tehlikeli nesneler veya insanlar gibi şeylere odaklanıyor.

 

Semptomlar bireyin yaşamı boyunca gelebilir. Hafif bir ölüm kaygısı olan biri, ölümleri veya sevilen birinin ölümü hakkında düşündüklerinde, ya da bir aile üyesinin ciddi bir şekilde hastalandığı zaman, artan kaygı yaşayabilir.

Ölüm kaygısı başka bir kaygı ya da depresif durum ile bağlantılıysa, bir kişi aynı zamanda altta yatan koşullarla ilgili spesifik semptomlar yaşayabilir.

Fobiler çoğu zaman kişinin geçmişinde belirli bir olay tarafından tetiklenir, ancak kişi bunun ne olduğunu her zaman hatırlamaz. Thanatophobia için özel tetikleyiciler, neredeyse ölmek veya sevilen birinin ölümü ile ilgili erken bir travmatik olay içerebilir.

Şiddetli bir hastalığı olan bir kişi, ölme endişesi taşıyor olmasından ötürü, bir hastalığın bu endişeyi yaşaması için gerekli olmamasına rağmen, ontofobi yaşayabilir. Bu, genellikle psikolojik sıkıntı ile ilgilidir.

Ölüm kaygısı deneyimi bireysel faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bunlar şunları içeriyor:

Yaş: 2017’de yapılan bir çalışma, yaşlı yetişkinlerin ölüm sürecinden korktuğunu, daha genç insanların ise ölümün kendisinden daha çok korktuğunu göstermektedir.

Cinsiyet: 2012 araştırmasına göre, kadınlar sevdiklerinin ölümüne ve ölümlerinin sonuçlarından korkmak için erkeklerden daha fazladır.

Tıp uzmanları, ölümle ilgili endişeleri, depresif bozukluklar, TSSB ve anksiyete bozuklukları da dahil olmak üzere bir dizi zihinsel sağlık durumuna bağlamaktadır.

Özel fobiler

Ölüm kaygısı bir dizi özel fobiyle ilişkilidir. Fobilerdeki en yaygın nesneler, yılanlar, örümcekler, uçaklar ve yükseklikler dahil olmak üzere, zarar veya ölüme neden olabilecek şeylerdir.

Panik bozukluklar

Ölüm korkusu panik bozuklukları gibi birçok anksiyete bozukluğunda rol oynar. Panik atak sırasında, insanlar kontrol kaybına uğrayabilir ve ölme ya da ölüme mahkum yaklaşma korkusu hissedebilirler.

Hastalık anksiyetesi bozuklukları

Ölüm kaygısı daha önce hipokondriyazis olarak bilinen hastalık anksiyetesi bozukluklarıyla ilişkilendirilebilir. Burada, bir kişinin hasta olma ve sağlıkları hakkında aşırı endişeler ile ilişkili yoğun bir korkusu vardır.

Bazen, sadece kaygı hakkında konuşmak bile, bir kişinin korkularının kontrolünde daha fazla hissetmesine yardımcı olabilir.

Maruz kalma terapisi

Maruz kalma terapisi, bir kişinin korkularına karşı yardım ederek işe yarıyor. Ölümle ilgili ne hissettiklerini ya da endişelerini kabul etmemek yerine, korkularına maruz kalmaları teşvik edilir.

Bir terapist, bir kişiyi korkuyla, güvenli bir ortamda, endişe cevabı azalıncaya kadar yavaş yavaş ortaya çıkararak ve bir kişi düşüncelerini, nesnelerini ya da duygularını korkusuzca karşılayabilen bir maruziyet terapisi uygulayacaktır.

ilaç

Doktorlar, genel anksiyete bozukluğu (GAD) veya TSSB gibi belirli bir akıl sağlığı durumu olan bir kişiyi teşhis ederse, anti-anksiyete ilaçları reçete edebilirler. Bu beta-blokerleri veya antidepresan ilaçları içerebilir.

İnsanlar psikoterapilerin yanında ilaç kullandıklarında, genellikle en etkili olanlardır.

Kısa vadede panik ve stres duygularını hafifleterek ilaç tedavisi yararlı olabilse de, bu tür ilaçların uzun süreli kullanımı ideal bir çözüm olmayabilir. Bunun yerine, terapideki korkularla çalışmanın uzun vadede rahatlama sağlama olasılığı daha yüksektir.

 

Rahatlama teknikleri

Özbakım pratiği, bir kişinin kaygılarıyla baş edebilme konusunda daha rahat hissetmesine yardımcı olmak da dahil olmak üzere genel zihin sağlığını güçlendirmek için güçlü olabilir. Alkol ve kafein kullanmaktan kaçınmak, iyi bir gece uykusu almak ve besleyici bir diyet yapmak, kendi kendine bakım yapmanın bazı yollarıdır.

Bir kişi endişe duyduğunda, belirli rahatlama teknikleri, zihinlerini temizlemeye ve korkularını azaltmaya yardımcı olabilir. Bunlar şunları içerebilir:

derin nefes egzersizleri yapıyor
Duvardaki çinileri saymak gibi odadaki belirli nesnelere odaklanmak
meditasyon veya pozitif görüntülere odaklanma

Görünüm

Bazen, sadece kaygı hakkında konuşmak, bir kişinin korkularının kontrolünü daha fazla hissetmesine yardımcı olabilir.

Maruz kalma terapisi

Maruz kalma terapisi, bir kişinin korkularına karşı yardım ederek işe yarıyor. Ölümle ilgili ya da endişelerini kabul etmemek yerine, korkularına maruz kalmaları teşvik edilir.

Bir terapist, bir kişiyi korkuyla, güvenli bir ortamda, endişe kaybabı azalıncaya kadar yavaş bir şekilde ortaya çıkararak ve bir kişinin düşüncelerini, nesnelerini ya da duygularını korkusuzca karşılayabilen bir doğumiyet terapisi uygulayacaktır.

İlaç

Doktorlar, genel anksiyete bozukluğu (GAD) ya da TSSB gibi bir kişiyi teşhis etmek için, bir anti-anksiyete ilaçları reçete edebilirler. Bu beta-blokerleri veya antidepresan ilaçları bulunmaktadır.

İnsanlar psikoterapilerin yanında ilaç kullandıklarında, diller en etkili olanlardır.

Bunun yerine, terapideki korkularla çalışmanın uzun vadede rahatlama sağlama olasılığı yüksektir.

Rahatlama teknikleri

Özbakım pratiği, bir kişinin kaygılarıyla başlayarak daha rahat hissetmesine yardımcı olmaktır. Alkol ve kafein bulundurmaktan, iyi bir gece uykusu almak ve beslenmek bir diyet yapmak, kendi kendine bakım yapmanın başka yolları yoktur.

Bir kişi endişe duyduğunda, rahat rahatlama teknikleri, zihinlerini temizlemeye ve korkularını indirebilirsinizmaya yardımcı olabilir. Bunların yapılması:

Derin nefes almak
Duvardaki çinileri saymak gibi odadaki  nesnelere odaklanmak

 

45 Comments

 • Raina Mancil Reply

  25 November 2019 at 23:02

  Thanks for sharing your thoughts onabout meta_keyword. Regards

 • Chad Nahmias Reply

  27 November 2019 at 01:58

  NiceExcellentGreat post. I used to beI was checking continuouslyconstantly this blogweblog and I amI’m inspiredimpressed! VeryExtremely usefulhelpful informationinfo speciallyparticularlyspecifically the finallastultimateremainingclosing phasepartsection 🙂 I take care ofcare fordeal withmaintainhandle such infoinformation a lotmuch. I used to beI was seekinglooking for this particularcertain infoinformation for a long timevery longlengthy time. Thank youThanks and good luckbest of luck.

 • Emile Zener Reply

  02 December 2019 at 15:37

  PrettyAttractive part ofsection ofcomponent toportion ofcomponent ofelement of content. I simplyjust stumbled upon your blogweblogwebsiteweb sitesite and in accession capital to claimto sayto assert that I acquireget in factactually enjoyedloved account your blogweblog posts. Any wayAnyway I’llI will be subscribing for youron yourin yourto your augmentfeeds or evenand even I fulfillmentachievementsuccess you get entry toaccessget right of entry toget admission to consistentlypersistentlyconstantly rapidlyfastquickly.

 • Enedina Slowik Reply

  06 December 2019 at 16:37

  I am regular readervisitor, how are you everybody? This articlepostpiece of writingparagraph posted at this websiteweb sitesiteweb page is reallyactuallyin facttrulygenuinely nicepleasantgoodfastidious.

 • Mack Reply

  10 December 2019 at 02:31

  How to get FireFox or any browser up first on reboot?

 • Stacy Reply

  15 December 2019 at 04:53

  I hosted my new site from powweb, and did a little work on it, then I downloaded joomla and I am navagating through joomla trying to find how to upload my material from powweb? I tried to get into powweb website maker and it doesn’t work… obviously because I downloaded joomla. Now, I also can’t access joomla from powweb, I have to go to the joomla website. If someone could help me out that would be great because i’m very confused!!!!!! This is my first time ever making a site so… speak english! Thanks!.

 • Bert Sarr Reply

  31 December 2019 at 03:48

  Awesome post. I am a normal visitor of your web site and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I’ll be a regular visitor for a long time.

 • Jose Inlow Reply

  13 February 2020 at 01:26

  Can I simply state what an alleviation to find somebody that in fact understands what theyre talking about online. You most definitely recognize just how to bring a problem to light and also make it crucial. More people need to read this as well as understand this side of the tale. I angle believe youre not more popular since you absolutely have the present.

 • Blaine Destina Reply

  28 February 2020 at 05:22

  Hello! I just want to provide a significant thumbs up for the terrific information you have right here on this blog post. I will certainly be returning to your blog for more soon.

 • Sanford Angiolelli Reply

  02 March 2020 at 01:43

  I uncovered your blog website on google and also inspect a few of your very early articles. Continue to maintain the excellent operate. I just extra up your RSS feed to my MSN News Viewers. Looking for ahead to reading more from you later on!?

 • Eufemia Tessitore Reply

  02 March 2020 at 21:46

  After study a few of the post on your site now, as well as I absolutely like your way of blog writing. I bookmarked it to my book marking internet site checklist as well as will certainly be examining back quickly. Pls take a look at my website also as well as let me know what you assume.

 • Florance Elio Reply

  04 March 2020 at 06:22

  This is the best blog for any person that intends to learn about this topic. You understand a lot its practically difficult to argue with you (not that I in fact would want?HaHa). You most definitely placed a new spin on a topic thats been written about for many years. Great things, just wonderful!

 • Jule Volpi Reply

  04 March 2020 at 10:48

  Asking questions are reallyactuallyin facttrulygenuinely nicepleasantgoodfastidious thing if you are not understanding anythingsomething fullycompletelyentirelytotally, butexcepthowever this articlepostpiece of writingparagraph providesoffersgivespresents nicepleasantgoodfastidious understanding evenyet.

 • Lien Moates Reply

  04 March 2020 at 23:56

  heyhello there and thank you for your informationinfo – I’veI have definitelycertainly picked up anythingsomething new from right here. I did however expertise somea fewseveral technical issuespoints using this web sitesitewebsite, sinceas I experienced to reload the siteweb sitewebsite manya lot oflots of times previous to I could get it to load properlycorrectly. I had been wondering if your hostingweb hostingweb host is OK? Not that I amI’m complaining, but sluggishslow loading instances times will very frequentlyoftensometimes affect your placement in google and cancould damage your high qualityqualityhigh-quality score if advertisingads and marketing with Adwords. AnywayWell I’mI am adding this RSS to my e-mailemail and cancould look out for a lotmuch more of your respective intriguingfascinatinginterestingexciting content. Make sureEnsure that you update this again soonvery soon.

 • Felix Pacenta Reply

  05 March 2020 at 16:58

  I like the valuablehelpful informationinfo you provide in your articles. I willI’ll bookmark your weblogblog and check again here frequentlyregularly. I amI’m quite certainsure I willI’ll learn lots ofmanya lot ofplenty ofmany new stuff right here! Good luckBest of luck for the next!

 • Alleen Groover Reply

  06 March 2020 at 14:18

  I amI’m extremelyreally impressed with your writing skills and alsoas well as with the layout on your blogweblog. Is this a paid theme or did you customizemodify it yourself? Either wayAnyway keep up the niceexcellent quality writing, it’sit is rare to see a nicegreat blog like this one these daysnowadaystoday.

 • Russ Piechota Reply

  13 March 2020 at 00:11

  HurrahWow! FinallyAt lastAfter allIn the end I got a blogweblogwebpagewebsiteweb site from where I canbe able toknow how tobe capable of reallyactuallyin facttrulygenuinely takegetobtain usefulhelpfulvaluable datainformationfacts regardingconcerning my study and knowledge.

 • Loida Lightcap Reply

  19 March 2020 at 00:57

  I was recommendedsuggested this blogwebsiteweb site by my cousin. I amI’m not sure whether this post is written by him as no onenobody else know such detailed about my problemdifficultytrouble. You areYou’re amazingwonderfulincredible! Thanks!

 • Arlen Vegetabile Reply

  21 March 2020 at 22:58

  This actually addressed my issue, thanks!

 • Miguelina Crookshank Reply

  23 March 2020 at 23:07

  You reallyactually make it seem so easy with your presentation but I find this topicmatter to be reallyactually something whichthat I think I would never understand. It seems too complicatedcomplex and veryextremely broad for me. I amI’m looking forward for your next post, I willI’ll try to get the hang of it!

 • Francis Daus Reply

  24 March 2020 at 23:26

  HelloHowdyHiyaHeyWhats upGood dayHi there very nicecool blogwebsiteweb sitesite!! GuyMan .. BeautifulExcellent .. AmazingSuperbWonderful .. I willI’ll bookmark your blogwebsiteweb sitesite and take the feeds alsoadditionally? I amI’m satisfiedgladhappy to findto seek outto search out so manynumerousa lot of usefulhelpful informationinfo hereright here in thewithin the postsubmitpublishput up, we needwe’d likewe want developwork out moreextra strategiestechniques in thison this regard, thank youthanks for sharing. . . . . .

 • cbd oil online amazon Reply

  28 March 2020 at 07:19

  There are some interesting points in time in this post yet I don?t recognize if I see every one of them facility to heart. There is some validity but I will certainly hold point of view until I look into it further. Good short article, many thanks and we want more! Included in FeedBurner also

 • cbd oil depression Reply

  30 March 2020 at 03:56

  Hello! I just want to give a substantial thumbs up for the terrific details you have here on this blog post. I will be coming back to your blog for even more soon.

 • buy viagra cheaply Reply

  08 April 2020 at 16:47

  This website is actually a walk-through for all of the information you desired concerning this and didn?t recognize that to ask. Glance right here, and you?ll certainly find it.

 • Lin Finizio Reply

  11 April 2020 at 23:54

  What a stuffinformationdatamaterial of un-ambiguity and preserveness of preciousvaluable experienceknowledgefamiliarityknow-how regardingconcerningabouton the topic of unexpectedunpredicted feelingsemotions.

 • Numbers Herry Reply

  13 April 2020 at 14:56

  HelpfulUsefulValuable infoinformation. FortunateLucky me I foundI discovered your siteweb sitewebsite accidentallyby chanceby accidentunintentionally, and I amI’m surprisedstunnedshocked why this twist of fatecoincidenceaccident did notdidn’t came abouthappenedtook place in advanceearlier! I bookmarked it.

 • Keith Shackelton Reply

  14 April 2020 at 09:56

  Today, I went to the beachbeachfrontbeach front with my kidschildren. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She putplaced the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completelyentirelytotally off topic but I had to tell someone!

 • buy viagra in pharmacy ireland Reply

  15 April 2020 at 22:00

  Hello! I just would like to offer a significant thumbs up for the great details you have here on this message. I will certainly be coming back to your blog site for more soon.

 • Nicolle Akapo Reply

  20 April 2020 at 12:10

  No matter ifWhen some one searches for his requirednecessaryessentialvital thing, sothustherefore he/she wantsneedsdesireswishes to be available that in detail, sothustherefore that thing is maintained over here.

 • Rosario Nicklas Reply

  21 April 2020 at 03:04

  Having read this I thought it wasI believed it was veryreallyextremelyrather informativeenlightening. I appreciate you taking the timefinding the timespending some time and effortand energy to put this articlethis short articlethis informative articlethis informationthis content together. I once again find myselfmyself personally spending way too mucha significant amount ofa lot of time both reading and commentingleaving commentsposting comments. But so what, it was still worth itworthwhile!

 • Monty Blotsky Reply

  23 April 2020 at 22:39

  You must take part in a competition for one of the most effective blogs online. I will certainly advise this website!

 • Katlyn Lundvall Reply

  24 April 2020 at 10:51

  I?m amazed, I must say. Truly seldom do I run into a blog that?s both educative as well as enjoyable, and also let me inform you, you have actually struck the nail on the head. Your concept is exceptional; the concern is something that not nearly enough people are speaking wisely around. I am really pleased that I stumbled across this in my look for something connecting to this.

 • Bernadine Takaoka Reply

  25 April 2020 at 11:11

  Pretty! This wasThis has been a reallyan extremelyan incredibly wonderful postarticle. Thank you forThanks forMany thanks for providingsupplying this informationthis infothese details.

 • Rex Giannavola Reply

  25 April 2020 at 16:05

  Hi! I simply would like to provide a significant thumbs up for the fantastic details you have below on this post. I will certainly be returning to your blog for even more quickly.

 • Janice Knaebel Reply

  26 April 2020 at 17:29

  After research a few of the article on your site currently, as well as I truly like your means of blog writing. I bookmarked it to my bookmark site list as well as will certainly be examining back quickly. Pls take a look at my website too and let me understand what you think.

 • Albert Banzhaf Reply

  01 May 2020 at 02:04

  I was really pleased to discover this web-site. I wished to many thanks for your time for this terrific read!! I absolutely appreciating every little of it and I have you bookmarked to check out new things you article.

 • Demarcus Tun Reply

  02 May 2020 at 20:13

  This really answered my problem, thank you!

 • can you buy viagra in canada Reply

  11 May 2020 at 21:57

  Oh my goodness! a fantastic article man. Thanks Nonetheless I am experiencing problem with ur rss. Don?t recognize why Unable to register for it. Exists anyone getting similar rss issue? Anybody who recognizes kindly respond. Thnkx

 • Aurelio Twining Reply

  16 June 2020 at 23:44

  HurrahWow! FinallyAt lastAfter allIn the end I got a blogweblogwebpagewebsiteweb site from where I canbe able toknow how tobe capable of reallyactuallyin facttrulygenuinely takegetobtain usefulhelpfulvaluable datainformationfacts regardingconcerning my study and knowledge.

 • Tim Swait Reply

  30 June 2020 at 15:47

  HelloHey thereHeyGood dayHello thereHowdyHi thereHi! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okokay. I’m definitelyundoubtedlyabsolutely enjoying your blog and look forward to new updatesposts.

 • Annemarie Redler Reply

  03 July 2020 at 18:52

  This blogThis websiteThis site was… how do Ihow do you say it? Relevant!! Finally I have foundI’ve found something thatsomething which helped me. ThanksMany thanksThank youCheersThanks a lotAppreciate itKudos!

 • Janette Lournes Reply

  19 August 2020 at 13:13

  C’est la « noix de cajou », vendue dans le commerce.

 • Shirlee Palaspas Reply

  26 August 2020 at 20:40

  Hi thereHello thereHowdy! This postarticleblog post couldn’tcould not be written any bettermuch better! Reading throughLooking atGoing throughLooking through this postarticle reminds me of my previous roommate! He alwaysconstantlycontinually kept talking aboutpreaching about this. I willI’llI am going toI most certainly will forwardsend this articlethis informationthis post to him. Pretty sureFairly certain he willhe’llhe’s going to have a goodhave a very goodhave a great read. Thank you forThanks forMany thanks forI appreciate you for sharing!

 • Darrel Selinger Reply

  08 September 2020 at 00:26

  GreateExcellent articlepiecespost. Keep writingposting such kind of informationinfo on your blogpagesite. Im really impressed by your blogyour siteit.

 • Shawn Kostek Reply

  10 September 2020 at 13:10

  Thanks for one’sfor onesfor yourfor your personalfor afor theon your marvelous posting! I actuallyseriouslyquitedefinitelyreallygenuinelytrulycertainly enjoyed reading it, you could beyou areyou can beyou might beyou’reyou will beyou may beyou happen to be a great author.I will make sure toensure that Ibe sure toalwaysmake certain tobe sure toremember to bookmark your blog and willand definitely willand will eventuallyand will oftenand may come back from now ondown the roadin the futurevery soonsomedaylater in lifeat some pointin the foreseeable futuresometime soonlater on. I want to encourage you to ultimatelythat youyourself toyou to definitelyyou toone toyou continue your great jobpostswritingwork, have a nice daymorningweekendholiday weekendafternoonevening!

Leave a Comment