Onların Elbiselik Kumaş Aldığı Türk Firmasından Önemli Atılım!

michelle-obama-kate-middletonABD’nin “First Lady”si Michelle Obama Ve İngiltere’nin kraliyet gelini Kate Middleton gibi ünlü simalara elbiselik kumaş üreten Türk firması çok anlamlı bir atılıma imza attı. Türkiye’nin en köklü tekstil firmalarından Saydam Tekstil Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ile birlikte çalışma kararı aldı. Saydam Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi ve Artistik Direktörü Seda Saydam’ın 2015-2016 Sonbahar-Kış koleksiyonu trendlerini Üniversitenin Tekstil ve Moda Tasarımı öğrencilerine aktarmasıyla başlayan süreç, öğrencilerin bu trendlerle paralel Anadolu tekstil ve motiflerini araştırdıkları projelere dönüştü. Bu projeler kapsamında Türkiye’nin zengin oryantal motifleri, Saydam tekstilin koleksiyon ekibi tarafından modernize edilerek çok özel kumaşlar yaratılacak.

IMG_9379

Konuyla ilgili olarak “Öğrenciler hayallerindeki kumaşları bizlere ve teknik ekibimize aktardılar. Biz de hep birlikte hayata nasıl ve ne şekilde geçirebiliriz diye çalışmaya başladık” diyen Seda Saydam, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu sezonda hayata geçecek koleksiyon; dünyanın en önemli uluslararası tekstil fuarlarından olan Premier Vision’da müşterilere sunulacak. Bu proje beni çok heyecanlandırdı, çünkü özellikle gençlerle çalışmak insanı daha dinamik ve enerjik tutuyor. Bu proje bizim Anadolu kültürümüzün modernize edilmiş hali ve gençlerle birlikte güzel sonuçların çıkacağına inanıyorum”.

IMG_6908

Çalışma öncesi Seda Saydam öğrencilerle tecrübelerini paylaştı, sorularını cevapladı ve onlara tekstille ilgili yaşamış olduğu anılarını anlattı. Tam gün süren çalışma sırasında öğrenciler fabrikayı gezdiler ve öğlen saatlerinde yenilen ünlü İskender’in Kebabına; Saydam Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar Saydam’ın piyanoyla seslendirdiği müzikler eşlik etti.

IMG_9575

10 Comments