OPEC Üretimi Artıracağını Açıkladı Petrol Fiyatları Neden Arttı

Petrol fiyatları geçen hafta 2014’ten bu yana en yüksek seviyelere yükseldi. Petrol fiyatları neden yükseliyor? OPEC üretimi artıracağı belirttiği bu artış neden oldu?

Petrol fiyatları, OPEC’in yükselen petrol fiyatlarına tepki olarak artırma artırma çağrısı sonrasında geçtiğimiz ay zayıfladı. Mayıs ayında varil başına 70 dolar ‘ın üzerine çıktıktan sonra, Batı Texas Intermediate nin fiyatı OPEC’in 22 Haziran’a kadar olan toplantısına kadar 65 dolar/ varil seviyesine geriledi.

Grubun Toplantısında, OPEC, Rusya ile anlaşarak, Kasım 2016’da üretim kesintilerinin uygulanmasından bu yana ilk kez üretimin artacağını açıkladı.

Ancak WTI, açıklamayı takiben% 4’ten fazla bir artış gösterdi.  Peki neden? Çünkü piyasa OPEC’in kararıyla darma duman oldu.

OPEC, bu ay başlayarak pazara günde bir milyon varil getireceğini duyurdu. İran, kısmen Trump Yönetimi’nin yaptırımlarını protesto etmek için harekete karşı çıktı. Gerçekte, bazı üyeler zaten maksimum kapasitede pompaladıkları için artışının günde 700.000 varili aşması beklenmiyordu.

Bu yılın sonunda OPEC’e yapılan çağrının ardından , üretimin yaklaşık 1,5 milyon BPD daha fazla olması bekleniyor. Böylece, OPEC tam üretim artışını takip etse bile, küresel ham petrol stoklarında daha fazla düşüşü önlemekte yetersiz kalacaktır. Bu üretim artışının, stok seviyelerini dengelemek için yeterli olmayacağı beklentisi, geçen haftaki petrol fiyatlarındaki artışlarının ana etkeni olduğu belirtiliyor.

ABD müttefiklerine İran’dan petrol ithal etmemeleri yönünde baskı uyguladıklarını ve bu nedenle yaptırımlar riske attıklarını belirtti. İran şu anda günde 2.9 milyon varil ham petrol ihraç ediyor. Asya ve Avrupa pazarlarına yoğunlaşıyor. Bu Trump Yönetimi talebi ile mütevazi bir uyumluluk olsa bile, küresel ham petrol stoklarının tükenmesini hızlandırabilir. Analistler  Bunun muhtemelen petrol fiyatlarının daha da yükselmesini sağlayacağını belirtiyor. ortaya çıkan bu durumun ardından ABD petrol üreticilerinin zor durumda olduğu belirtiliyor. Daha yüksek petrol fiyatları, rafineri marjlarını düşürerek daha düşük kar elde edilmesine neden oldu.Petrol fiyatlarındaki artışın muhtemelen kısa vadede kazanç üzerinde daha büyük bir olumsuz etkisi olacağı yorumları yer alıyor.

58 Comments