OPEC’de Neler Oluyor? Suudi Arabistan ile Rusya’nın İşbirliği Bitiyor Mu?

Irak Petrol Bakanı Jabbar al-Luaibi, OPEC, üreticilerine ve küresel üretime katılan ülkelere ticaret engelinin kaldırılmasını ve gelecek yılın ortasına kadar uzatılmasını önerdi.

El-Luaibi Bağdat’taki bir enerji konferansında yaptığı açıklamada, bazı üreticilerin üç ay boyunca ve diğerlerinin de bu yılın sonunda planlanan sürenin bitmesinden altı ay sonra kesintileri uzattığını söyledi. OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo da aynı olayda OPEC’in diğer küresel üreticilerle uzun vadeli bir işbirliği arayışında olduğunu söyledi.

Petrol İhracatı Yapan Ülkeler, Rusya dahil , 2016 yılının sonlarında üretimi kestiler ve bu yılın sonuna kadar ham petrol stoklarındaki düşüşün önüne geçmek için sınırları genişlettiler. Hem OPEC hem de Uluslararası Enerji Ajansı, üretim kesintilerinin bu yıl envanter fazlalığını ortadan kaldırmakta başarılı olacağını öngörüyor.

OPEC’in en büyük tedarikçisi Suudi Arabistan, Rusya’yla işbirliğini sona erdirmek için fazla istekli değil. Krallığın enerji bakanı Khalid Al-Falih, Bloomberg’e, yaptığı açıklamada, pazarın dengede olduğu ve ortak çabalarının üretim kesintilerini kapsayabileceğini belirterek, ülkelerin işbirliği yapmayı bırakmayacağını söyledi. Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak bir röportajda, petrol piyasasındaki durumun anlaşmanın 2019’a uzatılmasını gerektirmesi halinde Rusya’nın buna katılacağını söyledi.

12 Comments