“Örgütün Hoşuna Gitsin Gitmesin Kararı Referanduma Götüreceğiz”

ghghKolombiya Devlet Başkanı Santos, FARC’la gelecek ay imzalanması öngörülen barış anlaşmasını referanduma sunma kararı aldı. Hükümete seslenen FARC ise siyasi yüzeysellik yüzünden anlaşmanın tehlikeye atılmaması çağrısı yaptı.

Kolombiya hükümetiyle Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında imzalanması planlanan barış görüşmesi için belirlenen son tarih olan 23 Mart’a yaklaşılırken, hükümetten Küba arabuluculuğundaki barış görüşmelerini sekteye uğratabilecek bir açıklama geldi. Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, imzalanacak barış anlaşmasını referanduma sunacağını söyledi. Santos, dün Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “Küba’nın başkenti Havana’da imzalanan anlaşmayı halkın onayına sunacağım. FARC’ın hoşuna gitsin ya da gitmesin” ifadelerini kullandı.

farc

 

​Öte yandan FARC’ın müzakere heyetinin başındaki Ivan Marquez, hükümete açık mektup yazıp anlaşmanın referanduma sunulması planına karşı çıktı. Mektubu Havana’da basın mensuplarının karşısında okuyan Marquez, “Diyalog masasının tarafları olan bizler, nihai anlaşmaların tasdik sistemini belirleyecek olan yetkili kişileriz” dedi.

8 Comments