Otobüste Cinsel Tacize Karşı Savaş

YoungFransa’da, toplu taşıma araçlarında cinsel tacize karşı seferberlik başlatıldı. Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Pascale Boistard, ülke çapında toplu taşıma araçlarında kadınların uğradığı cinsel tacizin önüne geçmek için bir eylem planı hazırladı.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve’ye sunulan plana göre, gece hizmet veren otobüslerin güzergahı, kadın yolcuların talebi doğrultusunda değiştirilebilecek.
Pilot bölge olarak Nantes şehrinde hayata geçirilecek uygulamaya göre, otobüs şoförleri kadın yolcuların en az yürüyeceği güzergâhtan gidecek.

Toplu taşıma araçlarında tacize uğrayan kadınlar, kurulan acil çağrı merkezine kısa mesajla ulaşabilecek, yetkililerden yardım isteyebilecek.

Metrolarda cinsiyet ayırımcılığı yapan reklam ve afişler kaldırılacak, yerine cinsel tacizin suç olduğunun belirtildiği afişler asılacak. Yapılacak kampanyalarla görgü tanıklarının kurbanlara yardım etmeleri teşvik edilecek.
Kadınların kendini daha güvende hissedebilmesi için alınacak önlemlerle ilgili kadın yolcular dinlenecek, önerileri değerlendirilecek.

Taciz zanlıları hakkında 5 yıla kadar hapis ya da 75 bin avroya kadar para cezası istenebilecek.

Önlemler arasında Türkiye’de de gericilerin zaman zaman dillendirdiği “Pembe minibüs” klasmanındaki, kadınlara ait vagon uygulaması ise kesinlikle bulunmayacak. Bakan Boistard, basına yaptığı açıklamada, amaçlarının kadın ve erkeğin aynı toplum içerisinde sorunsuz yaşamasına katkı sağlamak olduğunu söyleyerek ayrı vagon uygulamasına geçilmeyeceğini dile getirdi.
Fransa’da toplu taşıma araçlarında cinsel taciz bir süredir kamuoyunun gündemindeydi. Bu yıl içinde Fransa Kadın-Erkek Eşitliği Yüksek Komisyonu’nun Sosyal İşler Bakanlığı’na sunduğu raporda, Paris çevresindeki banliyö trenlerini kullanan kadınların yüzde yüzünün cinsel tacize uğradığı duyurulmuş ve hükümetten bu konuda önlem alması istenmişti.

“Feminizme Cesaret Edin” örgütü tarafından geçen yıl yayımlanan araştırmaya göre ise toplu taşıma araçları kullanan kadınların yüzde 94’ü kendilerini güvende hissetmediklerini belirtmiş, yarısından fazlası ise metroyu kullanacağı günler kıyafetlerini daha dikkatle seçtiğini söylemişti.

Şubat ayında Paris’e giden banliyö trenlerinden birinde genç bir kadın yolcuların gözü önünde cinsel saldırıya uğramış, kimse müdahale etmemişti.

49 Comments